Choć jedno z drugim silnie związane to jednak na gruncie prawa ta relacja już tak intensywna nie jest. Jakie są najważniejsze – prawne – różnice między piwem a piwem bezalkoholowym?
PODATEK AKCYZOWY
W przeciwieństwie do zwykłego piwa zawierającego alkohol – to drugie nie jest objęte podatkiem akcyzowym. Zwykle powstaje albo w drodze fermentacji niskoekstraktywnego piwa lub w drodze dealkoholizacji piwa. Co prawda w obu przypadkach piwo taki nie jest wyrobem akcyzowym, ale zwykle powstaje w tym samym zakładzie co piwo z procentami. Wynika to z faktu, że coś z tym alkoholem powstałym i następnie z piwa usuniętym – zrobić trzeba. Stąd mimo, że wyrobem akcyzowym nie jest to jednak pewien wspólny pierwiastek z piwem z alkoholem ma.
OPŁATA CURKOWA
Tutaj sytuacja jest odwrotna – to piwo bezalkoholowe jest tą opłatą objęte, a piwo alkoholowe już nie. Dodatek substancji słodzących do piwa bezalkoholowego zwiększa wysokość podatku cukrowego. W przypadku piwa ze standardową zawartością alkoholu pozostaje to bez znaczenia – piwo takie nigdy nie jest objęte podatkiem cukrowym.
ZNAKOWANIE
Piwo bezalkoholowe znakowane jest według innych norm niż tradycyjne piwo. Przede wszystkim elementem obowiązkowym jest pełen skład oraz informacje o wartości odżywczej. Istotne jest także prawidłowe nazewnictwo takiego produktu.
REKLAMA I PROMOCJA
W przypadku piwa bezalkoholowe o swojej indywidualnej i odrębnej od marki napoju alkoholowej marce – ograniczeń właściwie nie ma. Gdy jednak piwo bezalkoholowe dzieli markę z piwem alkoholowym to stosujemy te same ograniczenia co w przypadku piwa. Co oznacza, że reklama i promocja jest dozwolona, ale pod pewnymi warunkami.
ZEZWOLENIE NA SPRZEDAŻ
Jako, że piwo bezalkoholowe to napój bezalkoholowy to na jego sprzedaż nie trzeba zezwolenia. Może je sprzedawać każdy podmiot sprzedający żywność.
SPRZEDAŻ ONLINE
Tutaj także nie ma żadnych przeciwskazań by sprzedawać takie piwo za pośrednictwem sieci. Cały spór ze sprzedażą online związany jest z zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych, tutaj nie mamy do czynienia z napojem alkoholowym więc tego sporu nie ma w ogóle.
KWESTIA NIEPEŁNOLETNICH
Napoje bezalkoholowe można sprzedawać bez kontroli wieku kupującego. Wyjątkiem będą piwa bezalkoholowe z wysoką zawartością kofeiny. Napoje takie od niedawna są także objęte ograniczeniami w sprzedaży dla osób niepełnoletnich.
Czy można odmówić sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletniemu?