Czy można odmówić sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletniemu?

Nie będę ukrywał, że nie planowałem w ogóle poruszania tego tematu. Czemu? Wydawał mi się dość oczywisty, oceniając jednak ilość pytań kierowanych do mnie w tej sprawie śpieszę z wyjaśnieniami. Dziś odpowiem na pytanie, czy sprzedawca może odmówić osobie niepełnoletniej sprzedaży piwa bezalkoholowego.

Kilka przepisów z ustawy o wychowaniu w trzeźwości na rozgrzewkę:

Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;
3) na kredyt lub pod zastaw.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Sprawa więc jest prosta – mamy ustawę, ustawa definiuje czym jest napój alkoholowy i zabrania sprzedawania napoju alkoholowego nieletnim. Prosta sprawa – piwa do 0,5% obj. mogą być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Proste? Pewnie, że proste!

I gdy prawo wydaje się nadwyraz proste pojawia się PARPA, która stwierdza że:

Informujemy jednakże przy tym, iż sprzedaż osobom nieletnim tzw. piwa bezalkoholowego (napój piwny o zawartości alkoholu w stężeniu do 0,5%), które jednak w swym składzie zawiera śladowe ilości alkoholu będzie budzić wątpliwości wychowawcze oraz może naruszać cele ww. ustawy związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych szczególnie wśród dzieci i młodzieży, gdyż spożywanie przez dzieci oraz młodzież piwa bezalkoholowego wyrabia nawyki konsumpcji piwa w życiu dorosłym

Typowa argumentacja PARPA do tego contra legem. Cele ustawy? Przecież ustawa w ogóle nie objemuje swoimi celami napojów zawierających do 0,5% alkoholu! O jakim celu można tutaj mówić, jak takie napoje są z niej wystawione. Niemniej ja bym się tym stanowiskiem absolutnie nie przejmował, PARPA nie jest organem wydającym zezwolenie na handel alkoholem i nie jest organem kontrolującym wykonywanie i przestrzeganie warunków zezwolenia. A w razie sporu z Organami sprawa jest jasna, bo i jasne są przepisy w tej sprawie. Argumenty o tym, że sprzedaż narusza cele ustawy jest aberracją. Przepisy naruszają ustawę? Gdzie była PARPA gdy uchwalono te przepisy?

Nie zachęcam do sprzedawania piwa bezalkoholowego nieletnim, biorąc pod uwagę skalę nieznajomości prawa przez urzędników oraz antyalkoholową kampanię wśród administracji państwowej, a także długie oczekiwanie na wyrok sądowy trzeba to tego wszystkiego podchodzić z rezerwą. Niestety.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Sokolinio pisze:

    Witam. A jak się ta sprawa do znanego szampana dla dzieci? Też wyrabia nawyk? I czy też dzieci nie mogą go kupić?

  2. KonsumentTBG pisze:

    Radler 0,0% też nie jest, ale jak Pani w sklepie widzi na etykietce % i markę taką samą jak piwo to już sprzedawać nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.