Piwo bezalkoholowe a preferencyjna stawka akcyzy

Browary, które produkują rocznie poniżej 200 tys. hektolitrów piwa, mają prawo skorzystania z preferencyjnej stawki akcyzy. Czy każde przekroczenie tego limitu będzie skutkować jednak odebraniem prawa do ulgi?

Wyobraźmy sobie sytuację, w które obok 199 tys. hektolitrów piwa, browar chciałby dodatkowo sprzedawać piwo bezalkoholowe. Problem jest taki, że spowoduje to przekroczenie limitu 200 tys. hektolitrów i utratę prawa do obniżonej akcyzy. Ale czy na pewno? Przecież piwo i piwo bezalkoholowe choć wydaje się, że sobie pokrewne prawnie są sobie bardzo dalekie.

Sprawą tą zajął się Dyrektor Informacji Skarbowej, który na wniosek wydał interpretacje podatkową.

Produkcja piwa bezalkoholowego jest podobna do produkcji piwa zawierającego alkohol, z tą różnicą, że w procesie biotechnologicznym lub za pomocą urządzeń przeznaczonych do usuwania alkoholu, powstały wyrób pozbawiany jest alkoholu do wartości równej lub niższej niż 0,5% objętości. Produktem końcowym będzie piwo bezalkoholowe, rozlewane do opakowań jednostkowych.

Wątpliwość Spółki dotyczy kwestii wliczania ilości piwa, będącego półproduktem w procesie wytwarzania piwa bezalkoholowego, do limitu 200 000 hl piwa wyprodukowanego w roku kalendarzowym, uprawniającego do zastosowania zwolnienia od akcyzy, na podstawie § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że piwo (klasyfikowane do kodu CN 2203) będące półproduktem powstającym u Wnioskodawcy w procesie produkcji piwa bezalkoholowego – napoju niebędącego wyrobem akcyzowym, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 0,5% – nie wlicza się do limitu, o którym mowa w § 13 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Co to oznacza w praktyce? Pomijając oczywiście to, że interpretacje indywidualne nie mają mocy powszechnie obowiązującej, to jednak pokazują pewne trendy w wykładni prawa. Ta interpretacja zupełnie słusznie wskazuje, że produkcja piwa bezalkoholowego nie wpływa na limit produkcyjny, tak istotny przy korzystaniu z ulgi przy akcyzie. Jak wielokrotnie już pisałem prawnie piwo bezalkoholowe od piwa jest bardzo daleko i nawet fakt, że do jego produkcji wykorzystuje się piwo nie ma tutaj znaczenia. Jest bowiem tylko półproduktem.

Interpretacja Indywidualna z dnia 2 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4013.254.2019.1.MAZ

Piwo bezalkoholowe a akcyza cz. 1

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.