Browary

O ubytkach, zanikach i zmianach w prawie

O ubytkach, zanikach i zmianach w prawie

10Każdy kto kiedyś miał okazje zwiedzać jakiś browar zasłyszał z pewnością żart o robieniu zaników, czym określano m.in. pobieranie próbek do degustacji młodego jeszcze piwa prosto ze zbiorników. Ile jednak producentów wie, że w kwestii ubytków piwa w procesie produkcji nie tak dawno zaszły dość poważne zmiany?

Czemu ubytki są takie ważne? Ponieważ zgodnie z regulacjami prawa akcyzowego ubytki mieszczące się w normach określonych w stosownych rozporządzeniach są zwolnione z podatku akcyzowego. Wszystko co „ubyło” a nie mieściło się w normach podlegało podatkowi akcyzowemu. Ubytki były uwidaczniane w księdze kontroli produkcji piwa.

W najbardziej znanych, bo i obowiązujących przez dość długo przepisach z 2015 roku (Rozporządzenie Ministra Finansów w Sprawie Maksymalnych Norm Dopuszczalnych Ubytków I Dopuszczalnych Norm Zużycia Wyrobów Akcyzowych z dnia 11 grudnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 2175)tj. z dnia 6 lutego 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 445))  istniał podział dopuszczalnych ubytków w procesie produkcji piwa, które wynosiły w wersji podstawowej 20 lub 22% brzeczki gorącej (w zależności czy piwo miało mniej czy więcej niż 15 stopni plato).

10

Od września 2019 jednak przepisów tych już nie ma. Zdziwieni?

Co się stało?

  1. W 2018 roku w związku z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym zmieniła się definicja ubytków wyrobów akcyzowych. Z definicji wykreślono wyrażenie „straty powstałe w procesie produkcji piwa”, które następnie jednak do definicji wróciło;
  2. W 2019 zmieniono rozporządzenie, które było już sprzeczne z ówczesną definicją ustawową ubytków;
  3. Nowe rozporządzenia w o wiele węższym zakresie regulują normy ubytków w procesie produkcji piwa, skupiając się głównie na procesie rozlewu i magazynowania.
    Więcej w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia – klik!

Jakie są tego skutki?

  1. Uproszczenie rozliczeń – nowa księga kontroli produkcji piwa;.
  2. Ubytki w zakresie norm określonych w nowo przyjętym rozporządzeniu są zwolnione z podatku akcyzowego podobnie jak ubytki powstałe w skutek zdarzeń siły wyższej czy zdarzenia losowego.
  3. Zwalnia się naturalne ubytki o ile się to odpowiednio wykaże.

A teraz szczerze ile podmiotów produkujących piwo wie o nowych przepisach od 2019 roku? Z moich obserwacji wynika, że zaskakująco mało.

Niestety tak wyglądają realia biznesu w Polsce. Ponad 21,5 tys. stron aktów prawnych w 2019 roku. Trudno za tym nadążyć, prawa tylko przybywa tak samo jak i obowiązków.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie proponuję wszystkim zainteresowanym Monitor Zmian w Prawie, przygotowywany i opracowywany przeze mnie. Oferta w załączeniu – zachęcam do zapoznania się i kontaktu. W Monitorze Zmian w Prawie, treści będą pojawiać się regularniej i szybciej. Publicystyczny i darmowy charakter bloga nie pozwala na to, by pełnił funkcję alteru prawnego dla browarów.  Z założenia odpłatny Monitor ma wypełnić tę lukę i pozwolić na regularne informowanie o najważniejszych zmianach w prawie.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.