Ochrona własnych produktów

Piwa na krajowej liście produktów tradycyjnych

Piwa na krajowej liście produktów tradycyjnych

Blisko dwadzieścia rodzajów piw wpisanych jest na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych. Choć sam fakt umieszczenia piwa na takiej liście nie niesie za sobą korzyści natury prawnej czy marketingowej warto przyjrzeć się czym w ogóle Lista Produktów Tradycyjnych jest i jakie piwa zostały umieszczone na tejże liście.

Krajową Listę Produktów Tradycyjnych utworzono na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Niejako jako uzupełnienie do unijnego systemu ochrony produktów tradycyjnych.

Na Listę wpisywane są produkty których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz będące elementem tożsamości społeczności lokalnej. Za tradycyjne metody produkcji uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Z wnioskiem o wpis na Listę występuje producent danego produktu, jednakże na listę wpisywany jest tylko produkt, a nie producent. Należy mieć jednak świadomość, że uzyskanie wpisu produktów na listę nie powoduje żadnych skutków po stronie producenta. Producenci nie nabywają żadnego prawa ani do ochrony, ani do promocji wpisanych produktów jako własnych.

Wobec czego jednym z głównych celów powstania tej listy jest promocja i rozpowszechnianie informacji o produktach wytwarzanych tradycyjnymi, historycznie ugruntowanymi metodami na terenie kraju, po to, aby następnie móc je skuteczniej promować  także za granicą. Lista ta służy również pośrednio przygotowaniu producentów do rejestracji nazw wpisanych na nią produktów na szczeblu unijnym, przed procedurą rejestracji jako chroniona nazwa pochodzenia, gwarantowana tradycyjna specjalność czy chronione oznaczenie geograficzne. Przy okazji zachęcam do odświeżenia informacji o piwie jako produkcie tradycyjnych na gruncie przepisów unijnych.

 

Ochrona miejsca pochodzenia na przykładzie piwa

Poniżej pełna lista piw wpisanych na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych. Zachęcam do lektury, niektóre opisy są naprawdę …interesujące!

 1. Piwo podlaskie dubeltowe
 2. Miodowe piwo mazowieckie
 3. Piwo kozicowe
 4. Piwo z Ciechanowa
 5. Piwo łaskie
 6. Piwo książęce z Lwówka
 7. Piwo nakielskie ciemne
 8. Piwo nakielskie jasne
 9. Piwo witnickie
 10. Piwo wschowskie
 11. Piwo zielonogórskie
 12. Piwo pomorskie
 13. Piwo raciborskie
 14. Piwo czarne
 15. Piwo noteckie
 16. Piwo z Bojanowa
 17. Piwo szczecińskie

Jeśli nie pominąłem żadnego z wpisanych piw tak wygląda lista piw wpisanych na listę produktów tradycyjnych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa. Co sądzicie o opisach tych piw i historii? Czy w ogóle w przypadku tych piw możemy mówić o piwach tradycyjnych?

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.