Ochrona własnych produktów

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina

Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych powstał Dolnośląski Szlak Piwa i Wina – projekt łączący browary rzemieślnicze i winnice Dolnego Śląska. Inicjatywa ma pokazywać to, z czego dumny jest Dolny Śląsk – piwo rzemieślnicze i doskonałe polskie wino. 

Wbrew pozorom producentów wina i piwa w rzemieślniczym wydaniu więcej łączy niż dzieli. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z inicjatywami opartymi o pasję i pełnych energii ludzi. To inicjatywy powstałe i bazujące na otwarciu na świat i nowe smaki. W erze, gdy niezwykłą popularnością cieszą się produkty wytwarzane metodami tradycyjnymi, takie jak piwo rzemieślnicze, jak i wino z polskich winnic, idealnie wpisują się w aktualne trendy. Powrót do tradycyjnych produktów, w tym rzemieślniczych napojów alkoholowych, łączy się z turystyką w wydaniu eno i bio, która w wydaniu alternatywnym przeżywa swoje najlepsze czasy, stając w kontrze do masowej turystyki wielkich miast i kurortów.

źródło: www.dspiw.pl

To właśnie jako wypadowa tych dwóch kwestii – niezwykłego otwarcia konsumentów na to co lokalne i naturalne oraz boomu na turystykę nastawioną na mniej popularne miejsca – sprawiła, że dzięki inicjatywie stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych powstał Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Co bardzo cieszy, całą inicjatywę mocno wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Dolny Śląsk to idealne miejsce, część browarów powstała w miejscach, gdzie w XIX i na początku XX wieku warzyło się piwo. To całkowicie nowe inicjatywy czerpiące garściami z kultury piwnej rewolucji, sięgając przy tym ochoczo do tradycji. Przykładem niech będzie wrocławski Browar Stu Mostów, który wskrzesił dawny wrocławski styl piwa – schops. 

źródło: www.dspiw.pl

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina łączy obecnie 17 winnic i 16 browarów położonych na Dolnym Śląsku. Dla uczestników Szlaku korzyścią jest usystematyzowanie browarów i winnic działających na tym obszarze. Przejawia się to m.in. stworzeniem mapek i odpowiednich tablic informacyjnych. Dzięki temu każdy turysta poszukujący takich miejsc, będzie od razu miał dostęp do informacji na temat wszystkich obiektów, co zachęcić ma go do ich odwiedzenia. Służyć ma temu powstała strona internetowa, aktywność w mediach społecznościowych czy przygotowane mapki i prospekty. Wszystko po to, by zainteresowani wypoczynkiem z kieliszkiem piwa lub lampką wina mogli odnaleźć najlepsze miejsca do takiego rodzaju wypoczynku na Dolnym Śląsku.

źródło: www.dspiw.pl

Jak mówią sami twórcy:

Strategicznym celem projektu jest skoncentrowana i wielokierunkowa promocja Dolnego Śląska w sferze turystyki kulturowej (turystyki kulinarnej) oparta na regionalnym dziedzictwo lokalnych produktów, jakimi są wino i piwo, których miejsca produkcji, degustacji i prezentacji stanowią historyczny, tradycyjny i unikalny zasób walorów i atrakcji turystycznych Regionu Dolnego Śląska.

Powstanie takiej inicjatywy (pierwszej w Polsce!) niezwykle cieszy, zwłaszcza że twórcy chcą rozszerzyć ją w przyszłości o regiony graniczne także te położone w Czechach czy Niemczech.

Zachęcam też do odwiedzenia już istniejącej strony informacyjnej przedsięwzięcia www.dspiw.pl

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.