Skip to main content

Sony pozywa Knee Deep Brewing

Za sprawą jednego z czytelników trafiłem na bardzo ciekawą sprawą dotyczącą znanego serialu i sporu o nazwę piwa rzemieślniczego. Oczywiście cała sprawa ma miejsce na „dzikim zachodzie” – w ojczyźnie piwa rzemieślniczego – w USA.

Spór dotyczy kalifornijskiego browaru Knee Deep Brewing Co. z Auburn z wytwórnią Sony, właścicielem praw do serialu Breaking Bad. Co jednak serial dotyczący produkcji meta amfetaminy miałby mieć wspólnego z piwem rzemieślniczym? Moja pierwsza myśl, że chodziło o piwo domowe szwagra głównego bohatera i jego browar domowy Schraderbräu. A tu jednak okazało się, że chodzi w ogóle o co innego.

Otóż Knee Deep Brewing, browar znany z piwa typu IPA w stylu west coast, stworzył piwo o niezwykle wdzięcznej nazwie „Breaking Bud”. Nawiązując przy tym nie tylko do niezwykle popularnego serialu, ale także wbijając niewielką szpileczkę najpopularniejszej marce piwa na świecie.

Spójrzmy na etykietę.

A teraz na oficjalny plakat serialu:

Dla wszystkich obeznanych z serialem nawiązania są dość oczywiste. Tak samo było dla Sony. Sony twierdzi bowiem, że browar celowo naśladował logo Breaking Bad, aby zbić kapitał na rozpoznawalności serialu. Z uwagi na naruszenie znaku towarowego oraz czyn nieuczciwej konkurencji Sony domaga się wycofania etykiety z przyszłych produktów oraz odszkodowania.

Sony stwierdziło:

„Zamiast inwestować czas, wysiłek i zasoby niezbędne do stworzenia własnej reputacji i tożsamości, pozwani zamiast tego zdecydowali się na przejęcie tożsamości znanej marki związanej z SPT i jego programem BREAKING BAD dla własnych zamierzonych korzyści. Nieuprawnione użycie  znaków towarowych i elementów graficznych SPT grozi obniżeniem wartości znaków towarowych BREAKING BAD, podważając zdolność SPT do pozyskiwania licencjobiorców takich znaków i zapewniającą bezpieczną rekompensatę za prawo do kojarzenia swoich produktów z programem BREAKING BAD”.

Jednocześnie przedstawiciele browaru sprawę bagatelizują, wskazują że oferowali współpracę Sony już 3 lata temu dodając, że o naruszeniu być nie może bo ich etykieta ma formę pastiszu i każdy wie o co chodzi.

Dla mnie niestety kwestia naruszenia prawa do znaku towarowego jest dość oczywista. Nie tylko wykorzystano znak towarowy słowny (przestawienie jednej literki to trochę mało) jak i nade wszystko użyto takiej samej formy graficznej z układem okresowym pierwiastków i w podobnej kolorystyce. Także strój postaci oraz będący w tle kamper budzą skojarzenie z serialem. Faktycznie wygląda to trochę jakby browar próbował wybić się na popularności serialu. Jako, że sprawa jest rozpatrywana w USA to obstawiam ugodę, której treści nie poznamy . Niemniej Knee Deep Brewing wielkich szans na sukces nie mają.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

One thought to “Sony pozywa Knee Deep Brewing”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.