Ochrona własnych produktów

O co chodzi z tym ®?

Na etykietach wielu piw obok nazw słodów i chmieli znajdziemy tajemnicze znaczki © ® ™, co jednak one oznaczają i czy aby na pewno trzeba ich używać?Bez nazwy


Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia co dany wyróżnik oznacza:

®

Pochodzi od angielskiego słowa registered, oznacza ono, że znak towarowy uzyskał ochronę poprzez rejestrację w urzędzie patentowym (polskim, unijnym etc.). Osoba, która posiada świadectwo ochronne na znak towarowy może (ale nie musi!) może obok swoje znaku towarowego umieszczać literę R wpisaną w okrąg. Należy pamiętać, że zabronione jest oznaczanie tym symbolem znaku towarowego, który nie został zarejestrowany. Art. 308 ustawy prawo własności przemysłowej za takie oznaczanie przewiduje karę grzywny.

Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

To także skrót od angielskiego słowa trademark. Oznacza znak towarowy, jednak nie oznacza automatycznie, iż znak taki uzyskał ochronę w urzędzie patentowym. De facto użycie takiego znaku przy swoimi logo nie zapewnia, żadnej ochrony. Z prawnego punktu widzenia nie ma to najmniejszego znaczenia.

©

Od angielskiego copyright, co oznacza prawo autorskie. Oznacza to prawa przysługujące autorowi z tytułu stworzenia utworu. W prawie polskim każdy utwór (np. logo firmy) z mocy samego prawa korzysta z takiej ochrony.

W związku z czym, czy browary mają obowiązek używania tych symboli w metryczce z składem? Oczywiście, że nie. Prawo do posługiwania się wyżej wskazanymi symbolami dotyczy głównie podmiotów uprawnionych z tytułu posiadania prawa ochronnego na znak towarowy.  Ze strony browarów to czysta kurtuazja. Zresztą większość browarów tego nie robi. Dodatkowo zamieszczenie znaku ® obok znaku towarowego, który zarejestrowany nie jest może prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci konieczności zapłaty grzywny.

Nawet jeśli nazwa jakieś odmiany chmielu chroniona jest znakiem towarowym to umieszczenie jej na etykiecie ma charakter wyłącznie informacyjny. Umieszczając nazwę słodu, słodowni, chmielu na kontretykiecie nie narusza się prawa ochronnego na taki znak towarowy.

Poniżej kilka komercyjnych przykładów użycia wyróżników:

browar-na-jurze-pinta-atak-chmielu

etykieta

Doctor Brew Simcoe Session IPA

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.