Ochrona własnych produktówWszystkie

Prawo do marki

Prawo do marki

Czas na pierwszy z tematów zasugerowanych przez czytelników. Dziś pierwszy (o ile znajdę zapał do pisania kolejnych) tekstów omawiających problematykę prawa do marki.

Zacznijmy od tego co w ogóle pod marką rozumiemy? Za Słownikiem Języka Polskiego PWN marka to:

  1. «znak firmowy umieszczany na wyrobach»
  2. «jakość lub gatunek wyrobów danej firmy»
  3. «dobra opinia»

W języku potocznym jest to słowo wręcz nadużywane. Możemy się spotkać, że ktoś coś sprzedaje pod marką, samochód marki X, marka własna etc.

Marką czasami określa się oznaczenie samego przedsiębiorcy (np. marka Samsung) jak i danego określonego produktu przedsiębiorcy (np. marka Tyskie, Lech). Problem jest taki, że pojęcie marka nie funkcjonuje w zasadzie w systemie prawa. Nie oznacza to jednak, że to czym marka jest, nie podlega ochronie.

 

To co marketingowy określają marką, w systemie prawa może być zarówno firmą przedsiębiorstwa, oznaczeniem przedsiębiorcy, oznaczeniem produktów (tudzież usług) oznaczeniem samego przedsiębiorcy, znakiem towarowym, renomowanym znakiem towarowym, jak również dobrem osobistym przedsiębiorcy .

Ochrona jest więc wielowymiarowa bo jej podstawę znajdziemy zarówno w przepisach kodeksu cywilnego (dobra osobiste, firma), ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (oznaczenie przedsiębiorstwa, oznaczenie produktu), ustawy prawo własności przemysłowej (znaki towarowe, znaki towarowe renomowane), czy nawet w prawie europejskim i międzynarodowym (znaki towarowe).

Systemy ochrony mogą być powszechne (jak ochrona firmy, czy ochrona na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), lub zależne od dokonania czynności (np. rejestracja znaku towarowego).

O ochronie znaków towarowych pisałem już wielokrotnie, pozwolę sobie odesłać do poprzednich wpisów.

https://browarparagraf.com/2015/01/znaki-towarowe-w-piwowarstwie/

https://browarparagraf.com/2016/05/golden-state-czyli-o-znakach-towarowych/

https://browarparagraf.com/2016/01/o-co-chodzi-z-tym/

https://browarparagraf.com/2015/05/grodziskie-czyli-o-znakach-towarowych-raz-jeszcze/

Blisko dwa lata temu pisałem też o ochronie marki na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

https://browarparagraf.com/2015/01/piwna-wojna-a-nieuczciwa-konkurencja/

Jak widać jest zapotrzebowanie na rozwinięcie tematu. W kolejnych tygodniach postaram się przybliżyć ochronę marki w pozostałych obszarach tj. na gruncie przepisów o firmie, dobrach osobistych, a także napisać osobny wpis o renomowanych znakach towarowych.

Stay tuned!

 

 

 

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.