Handel piwem

Akcyza od piwa: liczymy stawkę

Akcyza od piwa: liczymy stawkę

Jednym z podatków pośrednich nakładanych na niektóre towary konsumpcyjne jest podatek akcyzowy. Akcyza zapewnia wysokie wpływy do budżetu, stąd jest jednym z ważniejszych podatków. Dawniej pełniła funkcję podatku od towarów luksusowych, teraz głównie ma na celu ograniczanie (co do zasady) popytu na niektóre dobra. Obecnie akcyzą opodatkowane są wyroby ropopochodne (paliwo), tytoń czy alkohol – w tym piwo. Jak wygląda opodatkowanie piwa akcyzą? Zapraszam do lektury.

Jak na polski system podatkowy, regulacja akcyzy od piwa jest stosunkowo klarowna. Póki co pomijamy definicję piwa, płatnikami podatku itd., a zajmijmy się samą podstawą opodatkowania. Zgodnie z art. 94 ust. 3 i 4 ustawy o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego piwa na 1 stopień Plato. A stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu. Ta enigmatyczna definicja doprecyzowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r.w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa, które w § 3.  stwierdza, iż przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa, za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1 procent m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie.

Ale co to w ogóle oznacza dla początkującego piwowara zainteresowanego sprzedażą swoich wyrobów?

Do ustalenia wysokości akcyzy za uwarzone i przeznaczone do sprzedaży piwo będziemy potrzebować trzech informacji. Aktualną stawkę podatku, ile hektolitrów gotowego piwa uzyskano oraz ekstrakt brzeczki początkowej wyrażony w stopniach Plato.

Załóżmy więc prostą sytuację, browar sprzedaje 100 hektolitrów piwa (10 000 litrów) o ekstrakcie początkowym 16% (tylko co np. w Rowing Jacku). Ile wynosi akcyza? Stawka akcyzy zgodnie z ustawą to: 7,79 zł/hl/stopień Plato. Rachunek jest prosty 100 hektolitrów x 16% x 7,79 zł = 12.464 zł.  To daje blisko 63 gr na każdą półlitrową butelkę piwa.

Z obliczaniem akcyzy od piwa wiąże się pewna ciekawostka. Otóż nie jest ważne jak mocne jest piwo, a jak wysoki ekstrakt miało. Jest to regulacja odmienna np. od wódki gdzie kluczową rolę odgrywa zawartość procentowa alkoholu. Z tego też względu wielkie browary starają się maksymalnie odfermentować brzeczkę, by z jak najmniejszego ekstraktu uzyskać jak najwięcej alkoholu. Dzięki temu płacą niższy podatek. Piwa o wysokim ekstrakcie portery bałtyckie, RIS-y są właśnie przez akcyzę o wiele droższe niż piwo grodziskie czy czeska desitka. Jest ogromna różnica w opłacanej akcyzie od piwa o ekstrakcie blisko 30 Plato a piwie 10 Plato. Żeby to lepiej zobrazować posłużę się przykładem. Weźmy 100 hektolitrów RIS-a 25 Plato i desitki 10,5 stopnia Plato. W pierwszym przypadku za 100 hektolitrów RIS-a akcyza wyniesie aż 19.475 zł, a za czeski lekki lager akcyza wynosi  8.179,5 zł.

20150129_170313
Ekstrakt 512 generowałby niewyobrażalną akcyzę. Dobrze, że to tylko pomyłka na etykiecie 🙂

Podstawy już znamy. Ale nie zapomnijmy, że każda zasada ma też wyjątki. Dobrą wiadomością jest, że na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, mniejsi producenci piwa mogą korzystać z zwolnień od akcyzy. Zwolnienie dotyczy browarów, które w roku poprzednim (a w przypadku nowych podmiotów o ile zadeklarują, że faktycznie tyle piwa uwarzą) spełnią określone warunki. Kształtują się ono następująco:

  1. do 20 000 hl piwa – zwolnienie w wysokości 30,00 zł/hl
  2. do 70 000 hl piwa – zwolnienie w wysokości 15,00 zł/hl
  3. do 150 000 hl piwa – zwolnienie w wysokości 12,00 zł/hl
  4. do 200 000 hl piwa – zwolnienie w wysokości 9,00 zł/hl

Trzeba pamiętać, że zwolnienie nie może wynieść więcej jednak niż 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej w art. 94 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. Zwolnienie polega na obniżeniu należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia.

Wracając do naszego przykładu, jeżeli nasz browar uwarzył w roku 2014 jedną jedyną warkę – 100 hektolitrów  i obliczył należną kwotę akcyzy na 12.464 zł. to podlega zwolnieniu w wysokości 30 zł za każdy hektolitr, ale nie więcej niż połowa należnej akcyzy (12.464 zł./2=6.232 zł). Jeżeli w 2015 znów uwarzy tylko 100 hektolitrów swojego piwa, to 100 hektolitrów po 30 zł daje 3.000 zł, czyli mniej niż połowę obliczonej akcyzy. Wobec tego nasz browar skorzysta z zwolnienia w wysokości 3.000 zł i zamiast blisko 12,5 tys. zł zapłaci “ledwie” 9,5 tys. zł.

Prawo podatkowe jest niezwykle wymagającą i trudna dziedziną prawa. Przedstawione wyżej przykłady mają na celu przybliżyć funkcjonowanie podatku akcyzowego w piwowarstwie. Kolejne wpisy będą bardziej szczegółowe stąd zachęcam do lektury, polecania blogu znajomym i oczywiście do subskrypcji!

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

6 komentarz

    1. Z Czech nie ma importu, a jest wewnątrzwspólnotowe nabycie – bo to wszystko w ramach UE. Co do zasady obliczenie akcyzy będzie takie samo, choć oczywiście nie jest to takie proste (np. inne kwestie związane z obniżeniem akcyzy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.