Wszystkie

Browar kontraktowy – co to w ogóle jest?

Browar kontraktowy to niezwykle wdzięczny temat dla prawnika. W mocno zakorzenionym w środowisku beergeeków pojęciu, bezpośrednio łączy się piwowarstwo z prawem. O jaki właściwie kontrakt więc chodzi i czym tak właściwie jest browar kontraktowy? Zapraszam do lektury!

Wszystko zaczyna się od tego, że piwowar (czy też grupa piwowarów) ma pomysł na warzenie własnego piwa, ma fundusze na rozruch firmy, ale nie na wybudowanie browaruW takiej sytuacji najpopularniejszą i obecnie najprostszą metodą produkcji i sprzedawania własnego piwa jest uwarzenie piwa w istniejącym fizycznie browarze na podstawie zawartej z tym browarem umowy – kontraktu.

Skoro browar kontraktowy warzy piwo w innym browarze to znaczy, że musiało dojść do jakiś negocjacji, uzgodnień i finalnie zawarcia umowy – kontraktu. Polskie wyrażenie browar kontraktowy jest kalką amerykańskiego contract brewery. Ale właściwie o jaki kontrakt chodzi? Jak wiadomo szczegóły takich umów to tajemnica przedsiębiorstwa i nikt publicznie nie ujawnia szczegółów. Po drugie każdy browar inaczej ustala zasady współpracy z kontraktowcami. W wielu przypadkach warzenie odbywa się wręcz bez pisemnej umowy, na zasadzie wzajemnego zaufania między browarem kontraktowym a browarem fizycznym.

Nie ma uniwersalnej recepty na opisanie wzajemnych realcji.

Jako zasadę można przyjąć ustawową umowę o dzieło (dziełem będzie piwo). Z racji wszelkich istniejących przepisów dot. produkcji piwa i obostrzeń z tym związanych dzierżawa nie jest raczej typem umowy, który winien być stosowany. Najczęściej jednak znajdzie zastosowanie umowa mieszana, nazywana przykładowo umową o współpracy, umową ramową. Niezależnie od nazewnictwa, będzie to umowa bliska umowie o dzieło.

Jakkolwiek browary ułożą swoje stosunki należy pamiętać, że w żadnym z w/w przypadków producentem piwa (w myśl prawa) nie będzie browar kontrakowy. Czemu? W Polsce żeby produkować piwo, trzeba przejść szereg żmudnych i kosztownych procedur związanych z otwieraniem browaru fizycznego.

Browar kontraktowy pozwala uniknąć bolączki walki w urzędach i inwestowania znacznej ilości pieniędzy. Za cały cykl administracyjno-prawny związanym z produkcją piwa odpowiada browar fizyczny. Także ten browar zapewnia sprzęt i obsługę ze strony pracowników.

Stąd też browary kontraktowe często przyjmują formę przedsiębiorstw prowadzących hurtowy obrót napojami alkoholowymi do 4,5% oraz piwem. Zamawiają od browaru piwo, albo faktycznie uczestniczą w procesie jego powstawania, jednak przez cały czas właścicielem piwa pozostaje browar fizyczny. Browar kontraktowy, jako “hurtownia” odkupuje piwo od browaru fizycznego i od tej chwili może nim swobodnie dysponować, sprzedając je do innych hurtowni, sklepów i pubów. Wzajemne rozliczenia między browarami pozostają kwestią indywidualną, wszystko zależy kto kupuje surowce, kto zapewnia butelki, etykiety i w którym momencie Kontrakt płaci browarowi za uwarzenie piwa. Nie sposób tu wszystkiego opisać, bo każdy przypadek jest inny, a to dlatego, że na całość składa się za duża ilość zmiennych. Każdy browar inaczej udostępnia swoje moce Kontraktom, a każdy Kontrakt w różnym stopniu angażuje się w cały proces powstawania piwa.

Oczywiście “hurtownia” to tylko jeden z modeli w ramach którego prowadzony może być browar kontraktowy. Zdecydowanie najbezpieczniejszy z punktu widzenia zgodności z prawem, niemniej w praktyce istnieją inne metody na sprzedawanie swojego piwa jako browar kontraktowy bez posiadania zezwolenia na obrót hurtowy piwem. Jednak to już temat na osobny wpis…

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.