BrowaryWszystkie

Piwo z THC?

Piwo z THC?

W związku z niedawno opublikowanym stanowiskiem Komisji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, działającej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym, dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów na bazie konopi siewnych.  Pojawiły się nowe kwestie związane z obecnością w produktach spożywczych, w tym w piwie, THC –  tetrahydrokannabinolu.

Na gruncie przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii wskazano, że na potrzeby przemysłu spożywczego mogą być uprawiane konopie włókniste. Są one definiowane następująco:

konopie włókniste – rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę;

Logicznym jest więc, że skoro taka uprawa jest legalna to i legalne powinno być używanie takich konopi w produktach spożywczych. Niemniej organy państwowe, na czele z Inspekcją Sanitarną stały dotychczas na twardym stanowisku, że skoro THC jest substancją psychoaktywną to nie może ona znaleźć się w produktach spożywczych. Ostatnio jednak coś się zmieniło.

Z lipcowego stanowiska Komisji możemy przeczytać, że:

  1. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej niektóre produkty pochodzące z konopi siewnych Cannabis sativa, takie jak: nasiona, olej z nasion, mąka z nasion konopi, odtłuszczone nasiona konopi posiadają historię spożycia przed dniem 15 maja 1997 r. i nie powinny być traktowane jako nowa żywność (novel food). Również w kraju produkty te były stosowane tradycyjnie jako żywność w niektórych regionach. Pozostałe produkty spożywcze otrzymywane z konopi siewnych Cannabis sativa L., z uwagi na brak informacji o historii bezpiecznego spożycia, nie powinny być wprowadzane do obrotu handlowego bez przeprowadzenia postępowania określonego przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015r.

  2. Znakowanie produktów otrzymywanych z konopi siewnych Cannabis sativa oraz informacje towarzyszące wprowadzaniu tych produktów do obrotu nie mogą wskazywać na działanie lecznicze, w tym na obecność związków o działaniu terapeutycznym, takich jak kannabidiol (CBD).

  3. W przypadku stwierdzenia w produktach z konopi siewnych tetrahydrokannabinolu (THC) konieczne jest każdorazowe dokonanie oceny ryzyka, na podstawie przyjętej przez EFSA ostrej dawki referencyjnej (ARfD), 1 µg delta-9-THC/kg m.c.

  4. Należy zwrócić uwagę, że za bezpieczeństwo środka spożywczego odpowiedzialność ponosi producent, Komisja zaleca więc, aby wymagania dla zanieczyszczenia THC w produktach wymienionych w pkt 1 wdrożyć do sytemu HACCP.

  5. W związku z narastaniem mody na produkty spożywcze, zawierające w swoim składzie konopie (lub produkty z niej otrzymane), konieczne jest podjęcie badań mających na celu wdrożenie akredytowanych metod analitycznych oraz monitorowanie poziomów tetrahydrokannabinoli i innych kanabinoidów w środkach spożywczych, w tym w suplementach diety.

  6. Komisja stanowczo podkreśla, że powyższe stanowisko nie zwalnia z obowiązku przestrzegania innych przepisów prawa w tym ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jest to całkiem sporych rozmiarów wolta. Stanowisko zostało zliberalizowane i pozwala, po spełnieniu odpowiednich warunków na używanie konopi w środkach spożywczych, w tym takich środkach spożywczych jak właśnie piwo. Na producencie będzie jednak spoczywać obowiązek zbadania, czy dawka będzie dawką bezpieczną według wytycznych i dokonanie oceny ryzyka. Warto też zwrócić uwagę, że surowo będzie badanie znakowanie takich towarów z dodatkiem konopi, gdzie wyłączone jest wskazywanie na działanie lecznicze, w tym na obecność związków o działaniu terapeutycznym.

Stanowisko to więc pozwala na wprowadzanie konopi do piwa, choć oczywiście pod surowymi obostrzeniami, w tym ustawy o zwalczaniu narkomanii. Wszak w stanowisku wyraźnie zaznaczono, że: za bezpieczeństwo środka spożywczego odpowiedzialność ponosi producent.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.