Browary

Małe browary zwolnione z decyzji środowiskowej

Małe browary zwolnione z decyzji środowiskowej

Jedną z najbardziej niewdzięcznych kwestii w procesie inwestycyjnym dla nowo powstałych browarów pozostawała kwestia uzyskiwania tzw. decyzji środowiskowej. Od niedawna jednak nastąpiła pewna zmiana w tej materii.
Czemu? Otóż dnia 10 września 2019 roku Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie, w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W życie owo rozporządzenie weszło od 10 października 2019 roku (dwa tygodnie od jego ogłoszenia). Co się zmieniło i czemu to ma aż takie znacznie?

Tzw. decyzja środowiskowa (właściwa i ustawowa nazwa to decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia) jest wymagana przez uzyskaniem innych decyzji w toku procesu inwestycyjnego jak np. pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego, wydania warunków zabudowy czy zmiany sposobu użytkowania obiektu.

Pełna lista tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/3353-zestawienie-decyzji-ktore-mozesz-otrzymac-po-wczesniejszym-uzyskaniu-decyzji-srodowiskowej

Oznacza to, że bez takiej decyzji nie można było przystępować do kolejnych kroków związanych z budową czy przystosowaniem browaru. To oraz fakt, że jej uzyskanie było praco i czasochłonne, sprawiało że był to jeden z tych punktów, gdzie cały proces mógł utknąć, a nawet czasami zatrzymać się na dobre.  W czym jednak był problem?

W rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko przedsięwzięcia dzielą się na mogące:
⦁ zawsze znacząco oddziaływać na środowisk
⦁ potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Ocena oddziaływania na środowisko przeprowadzana jest obowiązkowo w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (wymienionych w rozporządzeniu).

Natomiast, w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, to Organ ocenia i zadecyduje czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Do tej pory do tej drugiej kategorii zaliczano:
⦁ browary lub słodownie, o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 t na rok
⦁ gorzelnie, zakłady przetwarzające alkohol etylowy oraz wytwarzające napoje alkoholowe

Co sprawiało, że większość przedsiębiorstw z branży alkoholowej musiało taką decyzję uzyskiwać. Największy problem był wśród browarów, ponieważ przesłanka 50 t zdolności produkcyjnej była niejasna. Dochodziło do sytuacji, że dwa identycznej wielkośći browary w dwóch miejscach w Polsce mogły być kwalifikowane do decyzji środowiskowej i zarazem nie być.

Teraz nastąpiła jednak zmiana i to zmiana na dobre. W nowym Rozporządzeniu do drugiej kategorii (a więc potencjalnie znacząco oddziaływających) zaliczono:
⦁ browary o wydajności nie mniejszej niż 50 000 hl na rok lub słodownie o wydajności nie mniejszej niż 50 000 t na rok;
⦁ gorzelnie o wydajności nie mniejszej niż 100 hl na rok;

Co z tego wynika?
⦁ Tylko browary o zdolności produkcyjnej powyżej 50 tys. hl rocznie będą musiały występować o ocenę oddziaływania i decyzję środowiskową. Małe browary wreszcie zostały zwolnione z tego obowiązku. Przesłanka połączona z roczną mocą produkcyjną jest wreszcie jasna i klarowna.
⦁ Mamy ukłon w stronę gorzelni rzemieślniczych i produkcji mniejszej niż 100 hl rocznie.
⦁ Mamy ukłon w stronę winiarni, cydrowni, miodosytni – usunięto zapis o zakładach wytwarzających napoje alkoholowe.

Jest to zmiana na lepsze zwłaszcza dla małych browarów.

W gwoli przypomnienia wątpliwości starej ustawy, przypominam poprzedni wpis.

Zdolność produkcyjna a decyzja środowiskowa

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Jeden komentarz

  1. Tutaj jest chyba błąd:

    Mamy ukłon w stronę gorzelni rzemieślniczych i produkcji mniejszej niż 100 hl rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.