Dziś o kwestii dotyczącej lokalizacji sklepów z alkoholem, w świetle ostatniego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Rada gminy ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Wygląda to w praktyce tak, że Gminy określają przykładowo że sklepy sprzedające alkohol nie mogą być usytuowane w odległości 100 metrów od szkół, czy kościołów.
Pewna gmina w wojewódzkim podlaskim podjęła uchwałę ustalając odległość jako nie mniejszą niż 20 m od: szkół, przedszkoli i żłobków, domów dziecka; obiektów sakralnych i cmentarzy.
Sprawa trafiła przed Sąd z uwagi na pytanie, czy to 20 metrów wypełnia upoważnienie ustawowe i jest zgodne z prawem. Oto co stwierdził Sąd:
Przy czym, co wymaga podkreślenia, zamieszczone w powołanym przepisie upoważnienie, nie przewiduje dla rady gminy zupełnej dowolności w określaniu zasad usytuowania na jej terenie miejsc sprzedaży napojów alkoholowych. Zasady usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych muszą bowiem pozostawać w zgodzie z ogólnymi założeniami, jakie legły u podstaw uchwalenia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak wskazał WSA w Lublinie w wyroku z dnia 19 czerwca 2012 r. w sprawie III SA/Lu 245/12 swoboda gminy w zakresie tworzenia norm prawnych ustalających zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych jest ograniczona przez obowiązek realizowania celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Tworzenie takich zasad, które stoją w sprzeczności z zadaniami gminy postawionymi przez ustawodawcę oznacza naruszenie prawa.
Uchwalona przez Radę minimalna odległość usytuowania punktu sprzedaży od obiektów chronionych nie mniej niż 20 metrów oznacza bardzo bliskie, bezpośrednie sąsiedztwo z takimi obiektami, co w oczywisty sposób kłóci się z koniecznością realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich.
W ocenie Sądu określona w § 2 uchwały odległość (nie mniejsza niż 20 metrów) jest bardzo mała i z pewnością nie ogranicza dostępności alkoholu. Trzeba zauważyć, że sądy administracyjne wielokrotnie wypowiadały się w podobnych sprawach zajmując stanowisko, że ustanowienie przedmiotowej odległości na poziomie odpowiednio – 10 m, 15 m, czy 20 m nie jest wystarczające do realizacji celów ustawy (np. wyrok WSA w Szczecinie z 17 maja 2018 r., II SA/Sz 236/18, wyrok WSA w Lublinie z 24 września 2013 r., III SA/Lu 335/13, wyrok WSA w Łodzi z 28 grudnia 2017 r., III SA/Łd 755/17 i 28 marca 2014 r., III SA/Łd 1122/13). Odległość tego rzędu czyni realizację celów ustawy iluzoryczna i nieefektywną.
Wniosek z wyroku jest taki, że uchwały gminy nie mogą mieć charakteru pozornego, a wskazana w nich odległość musi realizować cele ustawy, w tym ograniczenie dostępności alkoholu dla nieletnich.
No dobrze. A jaka ma być minimalna odległość od browaru sprzedającego piwo na miejscu do drzwi kościoła? Czy to ma byc liczone od granicy działek?
Kwestię te szczegółowo określa uchwała danej gminy. Nie ma tutaj regulacji ogólnopolskiej.