Inne

Podsumowanie 2018 roku

Podsumowanie 2018 roku

Mamy jeszcze styczeń więc może najwyższy czas ocenić jaki dla prawa alkoholowego był rok 2018 i czego możemy się spodziewać w 2019 roku. Zapraszam do pierwszego w nowym roku tekstu na Browar Paragraf. 

Przede wszystkim od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje całkowicie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które wprowadziło ulgę w wysokości 50% należnej akcyzy dla wszystkich producentów piwa produkujących poniżej 200.000 hl rocznie.

Tutaj możecie sobie przypomnieć co o tej zmianie sądzą browarnicy:

 

Browary o akcyzie

Zdaje się, że w 2018 roku śmiercią naturalną umarł sztandarowy projekt Ministerstwa Zdrowia, który miał ograniczyć godziny reklamy piwa, a także wprowadzić obowiązek umieszczania na etykietach pełnego składu oraz informacji o wartości energetycznej.  Jakie są dalsze losy tego projektu nie wiemy, dotychczas nie trafił pod głosowanie do Sejmu.

Plany by ulżyć cydrownikom także pozostały w sferze obietnic. Żadne projekty nie ujrzały dotychczas światła dziennego.

W pierwszej połowie roku weszła w życie kolejna już nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości, jedna z obszerniejszych w ostatnich latach. Wprowadziła ona:

  • zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych,
  • możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych;
  • wprowadzenie osobnych limitów zezwoleń na piwo.

W wielu miejscach np. w Krakowie trwa sądowa batalia o wprowadzenie nocnej prohibicji.

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/koniec-zamieszania-jest-decyzja-sadu-w-sprawie-ograniczenia-sprzedazy-alkoholu_28787.html

Nie sposób zapomnieć, że 2018 rok to rok sprzecznych orzeczeń w zakresie handlu online alkoholem. Jedne Wojewódzkie Sądy Administracyjne dopuszczają pewne formy sprzedaży przez Internet, inne nie. Czekamy jaki będzie tego finał, przepisy są jednak tak niejednoznaczne że bez nowelizacji ten spór nigdy się nie skończy.

W mojej rozmowie z serwisem ugotuj.to wyjaśniałem, jakie znaczenie będzie miało pytanie prejudycjalne sądu w Piotrkowie Trybunalskim dotyczące kwestii ile piwa jest w piwie. 

http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/7,87978,23706692,co-jest-a-co-nie-jest-piwem-mozliwe-ze-wkrotce-zdefiniuje.html

Rok 2018 to był też rok crowdfoundingu, w ramach którego pieniądze zbierał Browar Brodacz, Doctor Brew oraz Browar Jastrzębie (w ramach emisji akcji), a także Browar Milicz i Browar Rzeka Piwa (w ramach serwisów patronite i podobnych). Myślę, że rok 2019 może obfitować w jeszcze więcej podobnych inicjatyw.

Ważnym wydarzeniem było także powołanie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Co zatem w 2019 roku? Naprawdę ciężko powiedzieć. Odnoszę wrażenie, że władza ustawodawcza i władza wykonawcza straciły zainteresowanie tematyką alkoholi rzemieślniczych. Być może czeka nas powrót do projektu ograniczającego reklamę, ale tutaj wiele zależeć będzie od woli politycznej.  Biorąc pod uwagę ostatnie standardy ustawodawcze, żadnego scenariusza wykluczyć nie można.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.