BrowaryPiwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe a akcyza cz. 2

Piwo bezalkoholowe a akcyza cz. 2

Czas na drugą część prawno podatkowych aspektów produkcji piwa bezalkoholowego.

Przypomnijmy, że rozważamy produkcje piwa bezalkoholowego przy zastosowaniu technologii dealkoholizacji, która polega że najpierw produkowane jest piwo tradycyjną metodą, a potem przy zastosowaniu odrębnej procedury usuwany jest z tego piwa alkohol (zwykle w trakcie tzw. ekstrakcji próżniowej). Efektem ubocznym takiego procesu jest alkohol etylowy z domieszka innych substancji lotnych odparowanych w procesie dealkoholizacji. Produkt uboczny nie jest czystym alkoholem etylowym, ale także cechy pierwotnego napoju z jakiego powstał – z piwa, są marginalne.

Przed uruchomieniem produkcji Piwa bezalkoholowego z wykorzystaniem procesu dealkoholizacji, w trakcie którego powstanie produkt uboczny będący wyrobem akcyzowym, pomijając kwestię zabezpieczenia akcyzowego i ewentualnego zwolnienia z niego, browar zobowiązany będzie wyłącznie do uzyskania zmiany zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego w zakresie rozszerzenia rodzajów wyrobów akcyzowych oraz złożenia aktualizacji formularza AKC-R. Rozszerzenie będzie dotyczyć – osobnej obok piwa kategorii tj. alkoholu etylowego.

W związku z rozszerzeniem działalności prowadzonej w składzie podatkowym o produkcję piwa bezalkoholowego w procesie dealkoholizacji piwa, w trakcie którego dojdzie do powstania produktu ubocznego stanowiącego wyrób akcyzowy, obowiązki ewidencyjne Wnioskodawcy wynikające z Działu VIa ustawy zmienią się wyłącznie w następujący sposób:

  • Browar będzie zobowiązany do rozszerzenia ewidencji wyrobów akcyzowych w rozumieniu art. 138a ust. 1 ustawy o dane dot. produkcji, magazynowania i rozchodu produktu ubocznego – alkoholu etylowego,
  • Browar będzie zobowiązany do rozpoczęcia prowadzenia ksiąg kontroli nad produkcją alkoholu etylowego, obrotem nim i jego zużyciem, w tym w szczególności księgi kontroli rektyfikacji i odwadniania alkoholu etylowego,
  • Browar będzie zobowiązany do sporządzania protokółów ustalenia ilości alkoholu etylowego podczas jego wydania z gorzelni,
  • Browar będzie zobowiązany do odzwierciedlenia wydania części piwa do procesu dealkoholizacji w księdze kontroli produkcji piwa,

Jak to wyraźnie podrkeślałem dotyczy to produkcji piwa bezalkoholowego z zastosowaniem metody dealkohlizacji. W jej wyniku po pierwsze najpierw tworzone jest piwo (wyrób akcyzowy), a potem w procesie oczyszczania powstaje alkohol etylowy (także wyrób akcyzowy). Z tego też powodu, choć piwo bezalkoholowe produktem akcyzowym nie jest to musi być produkowane w składzie podatkowym.

Inaczej będzie gdy do dealkoholizacji w ogólne nie dojdzie. Stan nauki i wiedzy z zakresu technologii piwowarstwa pozwala (najprawdopodobniej) na stworzenie piwa do 0,5% obj. jedynie przy stworzeniu odpowiedniego zasypu i odpowiedniego szczepu drożdży – czyli bez stosowania procesu dealkoholizacji. Sam nie mam doświadczenia w tej kwestii, jednak gdyby taki proces był możliwy do przeprowadzenia to wtedy taki napój w ogóle nie musiałby być produkowany w składzie podatkowym z uwagi na brak powstania w trakcie produkcji jakiegokolwiek innego wyrobu akcyzowego. Niemniej to jest wyłącznie teoria, praktycznie piwa bezalkoholowe produkują i tak browary.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.