Browary

Akcyza od piw z dodatkami: wyrok C-30/17

Akcyza od piw z dodatkami: wyrok C-30/17

Całkiem niedawno, bo 17 maja 2018 roku zakończyła się wieloletnia saga pt. opodatkowanie piw smakowych. Sprawa swój finał miała przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Od razu wyjaśnię moim czytelnikom, że TSUE to nie jest popularny w polskich mediach Strasburg, który to zajmuje się prawami człowieka. TSUE jest z kolei organem Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

  • kontroluje legalność aktów prawnych Unii Europejskiej
  • czuwa nad poszanowaniem przez państwa członkowskie obowiązków wynikających z traktatów
  • dokonuje obowiązującej wykładni prawa Unii Europejskiej odpowiadając na pytania prejudycjalne zadawane przez sądy krajowe.

Pokrótce cała historia wyglądała następująco:

Browar wystąpił o zwrot akcyzy, argumentując że jej wysokość została zawyżona przez zaliczenie do ekstraktu brzeczki podstawowej cukrów pochodzących z m.in. z syropów owocowych dodanych do piwa po zakończonej fermentacji.

Zaskoczenia nie było Organ tego stanowiska nie podzielił, podobnie jak Dyrektor Izby Celnej. W ten sposób sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał precedensowy wyrok. Skarga została uwzględniona, a decyzje uchylone. Sąd uznał, że cukry dodane po fermentacji nie zaliczają się do ekstraktu brzeczki podstawowej i co za tym idzie nie mogą stanowić podstawy opodatkowania piwa.

Widmo zwrotu nadpłaconej akcyzy zmusiło Dyrektora Izby Celnej do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten zawiesił postępowanie i zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, a to z uwagi że podatek akcyzowy jest podatkiem harmonizowanym na poziomie unijnym.

Po latach oczekiwań doczekaliśmy się jednak rozstrzygnięcia ze strony TSUE, który to w skrócie stwierdził, że:

Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania piw smakowych według skali Plato należy wziąć pod uwagę ekstrakt brzeczki podstawowej, nie uwzględniając przy tym substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po zakończeniu fermentacji.

Małe zwycięstwo browarów w walce z organami skarbowymi.

Całość uzasadnienia dostępna pod linkiem:

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.