Handel piwem

Sklep specjalistyczny – niektóre obowiązki

Sklep specjalistyczny – niektóre obowiązki

Druga część wpisu dedykowanego sklepom z piwem. Dziś o niektórych wymogach, które sklepów dotyczą.

Oczywiście nie są to wszystkie obowiązki, a jedynie te najistotniejsze i znajdujące się w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Gotowi? Zaczynamy!

 • Uiszczanie opłaty za posiadane zezwolenie – szczegółowo opisane art. 11(1) ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Opłata stała do pewnego pułapu, powyżej procentowa. Osobna dla każdej kategorii zezwolenia.
 • Napoje alkoholowe dostarcza się do miejsc sprzedaży tylko w naczyniach zamkniętych, z oznaczeniem nazwy producenta, rodzaju i ilości napoju oraz jego mocy.
 • W miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych powinna być uwidoczniona informacja o szkodliwości spożywania alkoholu.
 • Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
  1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
  2) osobom do lat 18;
  3) na kredyt lub pod zastaw.
 • W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
 • Zaopatrywanie się w napoje alkoholowe u producentów i przedsiębiorców posiadających odpowiednie zezwolenie na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych;
 • Zakaz reklamy alkoholu poza sklepem. Ustawa dopuszcza reklamowanie wewnątrz sklepu – jednakże nie poza sklepem. Ostatnio mogliśmy przeczytać, że alkohol w witrynie sklepowej stanowi naruszenie zakazu reklamy.

Sporo tego, a to jedynie obowiązki z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Może kiedyś będzie trzecia część o obowiązkach wynikających z innych ustaw.

 

 

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.