Piwowarstwo domowe

Browar domowy na wynajem – interpretacja podatkowa

Browar domowy na wynajem – interpretacja podatkowa

Kontynuujemy temat ciekawych interpretacji podatkowych. Dziś o nietypowym pomyśle na biznes – browar domowy na wynajem. Zapraszam do lektury.

Na początek mała uwaga. Interpretacje indywidualne, jak ta poniżej, nie mają charakteru powszechnego. Dają obraz stanowiska Organów podatkowych, ale celem pewności należy uzyskać taka interpretację na swoją rzecz. Ta konkretna może służyć wyłącznie temu kto o nią wystąpił. Jednak lektura takich interpretacji daje nam ogląd na rozumienie przepisów przez organy podatkowe.

Przechodząc do naszej interpretacji, wnioskodawca zadał organowi następujące pytanie:

Wnioskodawca ma zamiar prowadzić działalność w trzech zasadniczych obszarach:

  1. szkolenia z zakresu produkcji piwa (wykłady, prezentacje)
  2. wynajem stacjonarnego stanowiska wyposażonego w sprzęt – domowego browaru. Klienci Wnioskodawcy będą mogli przygotować piwo na własny użytek.
    Piwo byłoby przygotowywane wg receptury klienta przez niego samego bez pomocy Wnioskodawcy, ani pracowników Wnioskodawcy. Firma Wnioskodawcy udostępniać będzie tylko lokal wyposażony w profesjonalny sprzęt. Klient będzie mógł przygotować piwo z własnych surowców (słód, chmiel, drożdże czy dodatki piwowarskie typu glukoza) bądź surowców zakupionych w firmie Wnioskodawcy. Piwo wytworzone przez klientów Wnioskodawcy w lokalu Wnioskodawcy będzie przygotowane przez nich na ich własny użytek i będzie ich własnością.
  3. Klienci Wnioskodawcy będą mogli także wynająć od Wnioskodawcy sprzęt do swojego domu w celu przygotowania piwa na własny użytek w swoim własnym domu.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie, czy działalność określona w pkt 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym tj. czy Wnioskodawca będzie podatnikiem lub płatnikiem tego podatku.

Organ uznał, że w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe – tj. nie jest on ani podatnikiem ani płatnikiem podatku akcyzowego.

W uzasadnieniu interpretacji Organ stwierdził, że:

W świetle obowiązujących przepisów z zakresu podatku akcyzowego w okolicznościach opisanych w przedmiotowym wniosku (Drugi rodzaj świadczonych usług) Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika podatku akcyzowego w związku z produkcją piwa przez klientów Wnioskodawcy. W analizowanej sprawie Wnioskodawca zamierza w ramach planowanej działalności między innymi wynajmować klientom stacjonarne stanowisko wyposażone w profesjonalny sprzęt służący do produkcji piwa. Klient Wnioskodawcy będzie mógł przygotować piwo z własnych surowców lub surowców zakupionych w firmie Wnioskodawcy. Piwo wytworzone przez klientów Wnioskodawcy będzie przygotowywane przez nich na ich własny użytek i będzie ich własnością. Zatem Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika podatku akcyzowego na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy. W analizowanym przypadku bowiem Wnioskodawca wynajmując sprzęt, o którym mowa w przedmiotowym wniosku nie dokona czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą oraz wobec Wnioskodawcy nie zaistnieje stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.
Jednocześnie wskazać należy, że przepisy ustawy, co do zasady, nie przewidują poboru podatku akcyzowego z wykorzystaniem instytucji płatnika. Zatem w analizowanej sprawie Wnioskodawca nie będzie płatnikiem podatku akcyzowego w przypadku ewentualnego opodatkowania piwa wyprodukowanego przez klientów Wnioskodawcy.
Tym samym w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie będzie podatnikiem lub płatnikiem podatku akcyzowego w związku z wyprodukowaniem przez klientów Wnioskodawcy piwa przy pomocy wynajętego od Wnioskodawcy stacjonarnego stanowiska wyposażonego w profesjonalny sprzęt służący do produkcji piwa.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Na pewno to nietypowy sposób prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie szansa dla wielu osób, które z różnych przyczyn w domu warzyć nie mogą. Dobrze, że interpretacja organu nie tworzy problemów, tam gdzie ich nie ma.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: IPPP3/4513-106/15-4/MC

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

3 komentarze

  1. Podobnie było – przez jakiś czas – z firmą, która wynajmowała klientom swoją maszynę do mielenia tytoniu. Jak się biznes rozkręcił, to się interpretacja zmieniła 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.