Piwowarstwo domoweWszystkie

O legalności sprzedaży domowego piwa

O legalności sprzedaży domowego piwa

W facebookowej ankiecie wybraliście, że chcecie przeczytać o sprzedaży domowego piwa. Zapraszam więc do lektury.

Piwa domowego sprzedawać nie można. W zasadzie na tym zdaniu mógłbym zakończyć ten wpis, ale postaram się jednak rozjaśnić dlaczego nie można.

Na początek ustawa o podatku akcyzowym:

Art. 47. 1. Produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy , w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji:
piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży;

Teraz prawo unijne, Dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych:

Zgodnie z warunkami określonymi dla zapewnienia prostego stosowania niniejszego artykułu państwa członkowskie mogą zwolnić od podatku akcyzowego inne napoje przefermentowane, niemusujące i musujące, produkowane przez osobę fizyczną i spożywane przez taką osobę, członków jej rodziny lub gości, pod warunkiem że nie jest dokonywana sprzedaż tych napojów.
Zgodnie z warunkami określonymi dla zapewnienia prostego stosowania niniejszego artykułu państwa członkowskie mogą zwolnić od podatku akcyzowego wino produkowane przez osobę fizyczną i spożywane przez taką osobę, członków jej rodziny lub gości, pod warunkiem że nie jest dokonywana sprzedaż tego wina.

 

Jeśli interesuje was zagadnienie granicy legalności piwowarstwa domowego  – zapraszam do poprzedniego wpisu.

 

Skupmy się na samej sprzedaży. Z lektury powołanych powyżej przepisów wynika, że co do zasady sprzedaż domowego piwa jest zabroniona. Sprzedaż zaś należy rozumieć tak jak opisują ją ustawa o podatku akcyzowym czyli:

czynność faktyczną lub prawną, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot;

Nie uwierzycie ile pytań dostaję o sprzedaż domowego piwa. Mam własną restaurację, czy mogę sprzedawać domowe piwo gościom? Czy mogę sprzedawać domowe piwo jako obiekty kolekcjonerskie, czy mogę sprzedawać kapsel, a zawartość gratis. I tak dalej i tak dalej.

Ujmijmy to tak w Polsce możliwe jest legalne produkowanie piwa na dwa sposoby. Albo w browarze (zarejestrowanym etc.), odprowadzając akcyzie (tudzież jako kontrakt), albo domowo na własny użytek i nie do sprzedaży.

Sprzedaż więc może być dokonywana tylko w pierwszym przypadku. Od sprzedawanego piwa trzeba płacić akcyzę, co za tym idzie trzeba mieć np. opomiarowane zbiorniki, piwo jest też żywnością trzeba też spełniać wymogi do produkcji żywności. Z prawnego punktu widzenia, nie jest  ważne czy wybicie to 50 litrów, 5 hl czy 500 hl, procedura jest zawsze ta sama. Chcesz sprzedawać domowe piwo? Moja odpowiedź jest prosta. Załóż działalność gospodarczą i przekształć swój browar domowy w mały browar rzemieślniczy (zalegalizuj go). Innej zgodnej z prawem drogi nie ma. Wszystkie krążące pomysły w Internecie jak imprezy zamknięte, kup paluszki piwo gratis to tylko chwilowe obchodzenie prawa.

Nawet nie będę wymieniał „paragrafów” pod które podlegać będzie nielegalna sprzedaż domowego piwa. Od braku uiszczania podatku VAT od dokonanej sprzedaży, po produkcję poza składem podatkowym. Kara? Od grzywny po karę ograniczenia wolności. Kodeks karny skarbowy jest pełen przestępstw, które popełnić można sprzedając domowe piwo. Najsurowsza kara będzie taka, że gdy zostaniemy prawomocnie skazania za przestępstwo skarbowe, możemy w przyszłości pozbawić się możliwości otworzenia składu podatkowego i co za tym idzie produkcji piwa legalnie.

Przypomnę, że zasadą jest że podatek się płaci. Produkcja domowego piwa jest wyjątkiem od zasady. Wyjątków nie można dowolnie interpretować, a wręcz przeciwnie. Trzeba je wykładać ściśle – skoro ustawa wskazuje, że domowego piwa sprzedawać nie można, to po prostu nie można. Każdy kto twierdzi inaczej – kłamie.

Piwowarze domowy, moja rada, jedyna i darmowa. Chcesz sprzedawać swoje piwo? Otwórz browar. Piwowarstwo domowe to hobby, gdy chcesz na tym zarabiać nie ma drogi na skróty.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

2 komentarze

  1. A czy mogę podarować zupełnie obcej osobie domowe piwo ? Ktoś zrobi mi np darowiznę na rozwój mojego piwowarstwa domowego a ja w ramach rewanżu podaruje mi domowe piwo ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.