BrowaryReklama i Marketing

Reklama piwa – wymogi

Reklama piwa – wymogi

Kiedyś pisałem o zakazie reklamy alkoholu i wyjątkowej regulacji przewidzianej dla piwa, które pod warunkiem spełnienia określonych warunków może być reklamowane. Dziś przyjrzymy się tej kwestii nieco bardziej szczegółowo i zobaczymy jakie warunki można spełnić by reklamować swoje piwo na tzw. bilboardach.

Zgodnie z art. 13(1) ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Reklama i promocja piwa, o której mowa w ust. 1, nie może być prowadzona:
na słupach i tablicach reklamowych i innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy, chyba że 20% powierzchni reklamy zajmować będą widoczne i czytelne napisy informujące o szkodliwości spożycia alkoholu lub o zakazie sprzedaży alkoholu małoletnim;

Kwestię jak ten napis wyglądać powinien reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zawiera także załączniki z grafikami jak takie oznaczenia powinny wyglądać i tak:

Na reklamach piwa umieszczanych na słupach i tablicach reklamowych i innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy umieszcza się napis informujący o:
1)szkodliwości spożywania alkoholu, o treści:
“1/2 litra piwa zawiera 25 gramów czystego alkoholu etylowego. Nawet taka ilość szkodzi zdrowiu kobiet w ciąży i jest niebezpieczna dla kierowców” lub


zakazie sprzedaży napojów alkoholowych małoletnim, o treści:
“1/2 litra piwa zawiera 25 gramów czystego alkoholu etylowego. Sprzedaż alkoholu osobom do lat 18 jest przestępstwem”.

  1. Napisy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, umieszcza się w górnej części reklamy, na stanowiącej 20 % reklamy powierzchni podzielonej poziomo na dwie równe części, w taki sposób, aby odległości liter od dolnej i górnej krawędzi części tła były nie większe niż 1/4 wysokości liter, a odległość między wierszami nie większa niż wysokość liter.
  2. Napisy, o których mowa w ust. 1, drukuje się w sposób wyróżniający się od kolorystyki reklamy, w kolorze czerwonym na białym tle lub w kolorze białym na czerwonym tle, wielkimi literami (wersalikami), czcionką Avalon, Avant Garde lub Arial o grubości stanowiącej 20-25 % jej wysokości.

No i wszystko jasne? Chcesz zareklamować swoje piwo na plakacie, bilboardzie? Zwróć uwagę agencji reklamowej (choć w sumie sama powinna być świadoma regulacji dot. napojów alkoholowych) i niech wykorzysta wskazówki określone przez ustawodawcę.

Narzekającym na taką regulację tylko wspomnę, że np. destylatów czy wina reklamować nie wolno w ogóle. O papierosach nawet nie wspomnę. Lata temu pojawiły się pomysły, by na butelkach piwa znalazły się ostrzeżenia analogiczne jak na wyrobach tytoniowych. Misternie wykonane etykiety polskich rzemieślników zastąpiłyby urzędowe napisy o szkodliwości spożywania alkoholu, a z powierzchni reklamowych w miastach i wzdłuż głównych dróg nie zerkałby na nas król Puszczy Białowieskiej. Regulacja co prawda ogranicza swobodę twórczą marketingowców, ale mimo wszystko niewielkim kosztem pozwala na reklamę. Do tego jak na standardy polskiego stanowienia prawa rozporządzenie jest zwięzłe i zrozumiałe dla każdego.

Warto wiedzieć o powyższych wymogach. Ustawa stanowi wprost, że wymóg dodatkowych oznaczeń dot. reklam na słupach i tablicach reklamowych i innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy. Czy to ulotka, czy to wielkopowierzchniowy bilboard – nie ma różnicy. Chcesz reklamować – musisz dodać treść wskazaną przez rozporządzenie.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

6 komentarz

  1. A jak wygląda sytuacja z plakatem czy billboardem z samym logo browaru bez butelki czy słowa “piwo”. Przykładowo chcę powieśić plakaty z info o powstaniu browaru w mieście i o jego premierze. Przykładowo: Kowalski-browar rzemieślniczy. Premiera w Pubie xxx dn. 29.12.2019 o godz.20.00. Czy w takim przypadku też ma być zdanie o szkodliwości etc?

  2. Czy wg Pana plakat na np. kominie browaru również mieści się w definicji “INNYCH STAŁYCH POWIERZCHNIACH WYKORZYSTYWANYCH DO REKLAMY” ?? i czy należy zastosować klauzulę o szkodliwości alkoholu?

    1. Prawdopodobnie tak, ale dużo zależy od tego co będzie taki plakat zawierał. W razie pytań zachęcam do kontaktu mailowego.

  3. Czy przepis obejmuje również nośniki cyfrowe? Mam na myśli urządzenie Digital Signage które w sklepie będzie wyświetlało m.in. banner reklamowy na wyświetlaczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.