Archwialne

Piwo pod chmurką: Wrocław

Piwo pod chmurką: Wrocław

Wrocław – kolejne miasto w cyklu „Piwo pod chmurką” – zapraszam do lektury.

Obok ustawy o wychowaniu w trzeźwości, Wrocław skorzystał z ustawowego uprawnienia i rozszerzył zakres miejsc objętych zakazem spożywania napojów alkoholowych. Kwestię tę reguluje uchwała nr XIII/241/11 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie zasad usytuowania we Wrocławiu miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania oraz spożywania napojów alkoholowych w miejscach, obiektach lub na określonych obszarach miasta. Jej treść dostępna jest TUTAJ.

 Uchwała ta stanowi, iż:

Wprowadza się zakaz (…) spożywania napojów alkoholowych w barach mlecznych.

Wprowadza się zakaz (…) spożywania napojów o zawartości powyżej 4,5% alkoholu – z wyjątkiem piwa:

1) na targowiskach;

2) na terenie obiektów sportowych i rekreacyjnych, w tym stadionów, basenów, plaż i kąpielisk – z wyłączeniem tych części obiektów, które pełnią funkcję hotelową, gastronomiczną, centrum odnowy biologicznej, wypoczynku zorganizowanego.

Wniosek jest taki, że na targowiskach, obiektach sportowych piwo spożywać można. Jednak alkoholów powyżej 4.5% alkoholu już nie.

Dalej uchwala stanowi, iż wprowadza się zakaz spożywania napojów alkoholowych na ogólnodostępnych placach zabaw dla dzieci. Ponadto poza miejscami do tego wyznaczonymi, wprowadza się zakaz spożywania napojów alkoholowych: na promenadzie biegnącej wzdłuż Fosy Miejskiej; na terenie lunaparków, “wesołych miasteczek” i “parków rozrywki”.

Katalog nie jest nadmiernie rozbudowany i chyba czytelny dla każdego z mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Oczywiście poza uchwałą znajdą zastosowanie postanowienia ustawowe. Dla przejrzystości, kolejny raz wypada przytoczyć art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który to przepis obowiązuje na terenie całej Polski. Zgodnie z tym przepisem zabrania się spożywania napojów alkoholowych w:

  • na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo- wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
  • na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
  • w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
  • w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
  • w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych;
  • w ośrodkach szkoleniowych(dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu).
  • w domach wypoczynkowych. (dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu);
  • na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów;

Oczywiście najwięcej wątpliwości budzi co jest ulicą, parkiem i placem. Jak pokazuje sprawa „warszawska” definicje te są na tyle nie ostre że nawet Sądy mają z tym problemy. Kwestię czym jest ulica wyjaśnił z pewnością wyrok sądu odwoławczego w sprawie Legalnie nad Wisłą. Z placem i parkiem mamy mniejszy problem choć są spory, czy np. lasy miejskie są parkami czy nie. Chyba najmniej problemu sprawia definicja placu.

 

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.