Pozostajemy na Pomorzu, jednak z Gdańska kierujemy się na zachód do Szczecina. Co tamtejsi radni uradzili w kwestii zakazów spożywania alkoholu? Zapraszam do lektury!
Całość została uregulowana w uchwale nr XXVII/705/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 27 października 2008 r.w sprawie wprowadzenia zakazu spożywania napojów alkoholowych w niektórych miejscach na terenie Gminy Miasta Szczecin.
Zanim do sedna warto zwrócić uwagę na niezwykle ciekawą preambułę
W celu stworzenia rodzicom lub opiekunom lepszych warunków do przygotowania dzieci i młodzieży do życia w trzeźwości, do wychowywania ich w otoczeniu wolnym od negatywnych zachowań często wynikających ze spożywania napojów alkoholowych w miejscu ich zamieszkania, wypoczynku i zabawy, a także celem zapewnienia mieszkańcom spokoju, poczucia bezpieczeństwa i porządku w miejscu zamieszkania i wypoczynku; Rada Miasta Szczecin, uchwala co następuje:
Teraz przechodzimy do zasadniczej części uchwały:
Wprowadza się stały zakaz spożywania napojów alkoholowych w następujących miejscach na terenie Gminy Miasta Szczecin, nie objętych ustawowym zakazem spożywania tych napojów:
w częściach wspólnych i na podwórkach wielorodzinnych budynków mieszkalnych, z wyłączeniem budynków składających się z nie więcej niż czterech lokali mieszkalnych stanowiących własność osób fizycznych, z uwagi na potrzebę zapewnienia spokoju, porządku i bezpieczeństwa mieszkańcom,
na terenach obiektów i boisk sportowych,
na skwerach, służących mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji,
na placach zabaw dla dzieci i młodzieży.
Wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest budynek składający się z co najmniej dwóch lokali mieszkalnych.
Dalej uchwała stanowi, iż zakaz, o którym mowa powyżej nie obowiązuje w razie wydania zezwolenia na sprzedaż lub podawanie i spożywanie napojów alkoholowych w danym miejscu.
Jak zawsze pojawia się ten sam zarzut do uchwały – zbyt daleko idąca ogólność. Miejsca objęte zakazem powinny być dokładniej opisane. Niemniej póki uchwała obowiazuje pozostaje się do niej stosować.
Jak zawsze przytoczę postanowienia ustawowe z art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, gdzie wskazane jest, iż spożywanie alkoholu zabronione jest:
- na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych,opiekuńczych i domów studenckich;
- na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
- w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
- w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
- w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych;
- w ośrodkach szkoleniowych(dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu).
- w domach wypoczynkowych. (dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu);
- na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
- na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów;
Tak wygląda kwestia zakazu spożywania alkoholu w Szczecinie. Kolejne miasta niebawem!
1) Do § 1 ust. 1 dodaje się pkt 5 o następującym brzmieniu:
„5) na terenach kąpielisk, plaż i kompleksów rekreacyjnych, poza wydzielonymi
na ten cel lokalami, stanowiącymi punkty sprzedaży
napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży”