Archwialne

Piwo pod chmurką: Gdańsk

Piwo pod chmurką: Gdańsk

Czas na drugi wpis w tegorocznym cyklu „Piwo pod chmurką”. Oczekując na wyrok dot. spożywania alkoholu w Warszawie, wędrujemy w kierunku morza – do największego miasta na północy Polski – do Gdańska. Temat jak najbardziej na czasie, bo gród nad Mołtawą jest chętnie odwiedzany przez turystów, co szczególnie ma znaczenie w czasie zbliżającego się sezonu wakacyjnego.

Władze Gdańska skorzystali z ustawowego uprawnienia i rozszerzyli zakres miejsc objętych zakazem spożywania napojów alkoholowych. Kwestię tę reguluje UCHWAŁA NR XXXV/762/13 RADY MIASTA GDAŃSKA z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie miasta Gdańska. 

Jej treść dostępna jest TUTAJ.

Uchwała ta stanowi, iż:

Na terenie miasta Gdańska wprowadza się stały zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w następujących miejscach, obiektach i obszarach:

 • na przystankach komunikacyjnych w obrębie pętli tramwajowych i autobusowych;
 • na terenie wyodrębnionych i zagospodarowanych placów zabaw dla dzieci;

Ponadto na terenie miasta Gdańska wprowadza się stały zakaz spożywania napojów alkoholowych w następujących miejscach publicznych:

 • na placach zabaw dla dzieci;
 • na terenach zieleni publicznej;
 • na plażach, poza punktami przeznaczonymi do spożycia napojów alkoholowych w miejscu sprzedaży i podawania.

Zakaz spożywania napojów alkoholowych nie dotyczy miejsc publicznych w nocy z dnia 31 grudnia na 01 stycznia każdego roku kalendarzowego. Krótko mówiąc w Sylwestra można więcej. 🙂

Co ciekawe uchwała jest obecnie okrojona, Wojewoda Pomorski korzystając z uprawnień nadzorczych dokonał stwierdzenia nieważności części zapisów uchwały. To cieszy, że takie działanie zostało podjęte niemniej nadal uważam, że spora część zapisów ma charakter zbyt ogólny i także powinna zostać uchylona bądź zmieniona.

Wszystkich musi zmartwić, że zakazane jest spożywanie alkoholu na plażach. Ciekawy jestem jak wygląda w praktyce egzekwowanie tego przepisu.

Oczywiście poza uchwałą znajdą zastosowanie postanowienia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dla przejrzystości, kolejny raz wypada przytoczyć art. 14 tej ustawy, który to przepis obowiązuje na terenie całej Polski. Zgodnie z tym przepisem zabrania się spożywania napojów alkoholowych w:

 • na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
 • na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
 • w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
 • w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
 • w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych;
 • w ośrodkach szkoleniowych(dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu).
 • w domach wypoczynkowych. (dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu);
 • na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
 • na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów;

Bardziej zainteresowanych odsyłam do moich poprzednich wpisów gdzie dokładniej opisuję i interpretuję ustawowe zakazy. W tej materii póki co nic się nie zmieniło.

Wszystkim przebywającym w Gdańsku życzę udanego wypoczynku i spożywania świetnego piwa tylko i wyłącznie w miejscach dozwolonych.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.