Browary

Definicja piwa

Piwo – to słowo na tym blogu pada w każdym wpisie i to więcej niż jeden raz. Warto więc zastanowić się czym w ogóle jest piwo, dlatego też dziś zajmę się prawną definicją piwa.

Wydawałoby się, że sensowne byłoby zamieszczenie takiej definicji w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wszak to ten akt prawny reguluję kwestię obrotu detalicznego i hurtowego piwem. Choć ustawa wielokrotnie posługuje się wyrażeniem piwo, brak jest jednak definicji legalnej tego trunku. Ustawa reguluje jedynie co jest napojem alkoholowym, a tym jest każdy napój zawierający więcej niż 0,5% alkoholu w stosunku objętościowym. Pośrednio możemy jeszcze wywieść, że piwo może zawierać więcej niż 4,5% alkoholu, bowiem ustawa wskazuje trzy rodzaje zezwoleń, na napoje alkoholowe powyżej 18%, na napoje alkoholowe do 18%, oraz na napoje alkoholowe do 4,5% oraz piwo. Tyle wycisnąć można z ustawy alkoholowej.

W celu poszukiwania naszej definicji musimy porzucić ustawę o wychowaniu w trzeźwości i sprawdzić ustawę o podatku akcyzowym. Art. 94 – tam znajdziemy definicję piwa stworzoną na potrzebę podatku akcyzowego.

Piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości.

CN 2203 00 i CN 2206 00 – niewiele to nam mówi, musimy szukać dalej. Według klasyfikacji CN 2203 oznacza piwo otrzymywane ze słodu, a według klasyfikacji CN 2206 pozostałe napoje fermentowane (cydr, perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

Zajrzyjmy do noty opisującej ww. klasyfikacje.

Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanego ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy, wody i (zazwyczaj) chmielu. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

Dodane mogą być także cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, ditlenek węgla i inne substancje.

W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być piwo dolnej fermentacji, otrzymane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji lub piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

Piwo może być jasne lub ciemne, słodkie lub gorzkie, łagodne lub mocne. Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako mocne gorzkie piwo (ale), mocny porter, itd.

Niniejsza pozycja obejmuje również koncentrat piwa otrzymany przez zatężanie w próżni piwa o niskiej zawartości alkoholu (ale o dużej zawartości ekstraktu słodowego) do pomiędzy 1/5 a 1/6 jego pierwotnej objętości.

Tak mniej więcej definiowane jest piwo na potrzeby podatku akcyzowego. Definicja jest dość szeroka, ustawodawca dopuszcza stosowania innych składników niż tylko świętej czwórki – wody, słodu, chmielu i drożdży. Niedookreślony zwrot pewne ilości otwiera drogę do zastępowania słodu surowcami niesłodowanymi, w przypadku piw rzemieślniczych ma to swoje korzyści (przy produkcji np. piw z dodatkiem płatków owsianych czy witbiera), w większych browarach może być pokusą do zastępowania słodu tańszymi produktami. Piwem będą więc (niestety!) także wszelakie radlery, jako mieszanka piwa z innymi substancjami smakowymi i aromatycznymi. Piwem będą też mieszanki piwa z cydrem czy perry.

Na pewno rzemieślnikom taka definicja nie szkodzi, pozwala na eksperymenty i tworzenie piw z ciekawymi dodatkami. Dla konsumentów zaś nie ma właściwie znaczenia, bo definicja ta została skonstruowana na potrzeby producentów. Warto jednak wiedzieć jak piwo definiuje nasz ustawodawca.

 

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.