Handel piwem

VAT za butelki zwrotne

butelkivatKampanie społeczne mają zachęcić konsumentów do oddawania butelek zwrotnych. Wydawałoby się, że kwestia butelek zwrotnych to problem konsumentów. Nic bardziej mylnego, niezwracane butelki zwrotne to spory problem na sprzedawców – w tym na polu podatku VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie. Natomiast w świetle art. 29a 
ust. 12 ustawy o VAT, w przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania, podstawę opodatkowania podwyższa się o wartość tego opakowania:

1) 
w dniu następującym po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowania – jeżeli tego opakowania nie zwrócono w terminie określonym w umowie;

2) 
60. dnia od dnia wydania opakowania – jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu tego opakowania.

Z kolei art. 106i ust. 5 ustawy o VAT stanowi, że 
w przypadku niezwrócenia opakowania zwrotnego fakturę wystawia się nie później niż:

1) 
7. dnia od określonego 
w umowie dnia zwrotu opakowania;

2) 
60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania.

Zwykle takiej umowy nie ma i faktura powinna być wystawiona po 60 dniach od wydania opakowania.

Prawidłowo będzie dokumentować niezwrócone opakowania za pomocą nowej faktury, a nie faktury korygującej, pomimo tego, że brzmienie przepisu sugeruje, że powinna być to faktura korygująca. Ponadto pomimo braku regulacji wprost, wydaje się, że VAT należny od niezwróconych w terminie butelek powinien zostać obliczony według stawki właściwej dla towaru dostarczanego w tych opakowaniach – czyli dla danego piwa.

Jak widać opakowania zwrotne to nie tylko problem natury ekologii i gospodarki odpadami. To spory problem dla sprzedawców, którzy muszą stale pilnować, by nieoddane butelki za które pobrali kaucję, ująć w osobnej fakturze VAT. To oczywiście tylko krótkie przedstawienie problemu. Regulacja obowiązuje nieco ponad rok i dopiero praktyka organów i sądów pozwoli na jej lepszą ocenę.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.