BrowaryPodatki

Zmiany w akcyzie w 2021 roku

Zmiany w akcyzie w 2021 roku

Rok 2021 przyniósł zmianę w przepisach prawa akcyzowego i może przynieść kolejne.

Pierwsza zmiana dotyczy utworzenia od 1 lutego 2021 roku tzw. Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych i rezygnacji z papierowej rejestracji do tego podatku. Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej:

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi. Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu zastąpił lokalne rejestry prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych. Papierowe zgłoszenia rejestracyjne  zostały zastąpione wygodniejszą rejestracją elektroniczną. Zmiana pozwoli podmiotom gospodarczym sprawdzić czy ich kontrahenci, którzy uczestniczą w wysyłce i odbiorze towarów akcyzowych, są zarejestrowani i tym samym zmniejszyć ryzyko współpracy z nieuczciwym partnerem biznesowym.

 

 Jak się zarejestrować według nowego systemu CRPA?

Rejestracja do CRPA odbywa się poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wymaga to posiadania lub założenia konta na tym portalu i uzyskania indywidualnego numeru ID SISC. Zgłoszenie rejestracyjne powinno być podpisane jednym z podpisów elektronicznych: podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub innym prawnie dopuszczalnym.

Wszystkie nowe podmioty, które zaczynają swoją przygodę z wyrobami akcyzowymi muszą dokonywać już rejestracji elektronicznej – nie mogą tego zrobić na papierowym formularzu. Dla już zarejestrowanych przewidziano okres przejściowy, w którym to czasie musza dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego i migracji do CRPA. Czas jest do 30 czerwca 2021 roku. Jak pisze Ministerstwo Finansów:

Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie dokonują ponownie rejestracji, są jednak zobowiązane elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

Jednocześnie w Parlamencie procedowany jest kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym. To rzekomo w tym projekcie próbuje się zrównać akcyzę za piwo do akcyzy za wódkę, póki co jednak tę informację zdementowano. Kaczka dziennikarska jednak zrobiła spory szum wokoło tego projektu.

Dla branży piwnej istotna jest tam jedna zmiana, dotycząca rezygnacji od dnia wejścia w życie ustawy z określania wzoru ewidencji podatkowych znaków akcyzy, wzorów ksiąg kontroli oraz wzoru dokumentacji zawierającej informacje o czynnościach produkcyjnych dotyczących piwa (karta gotowania warki). Rozporządzenia, które także będą znowelizowane będą teraz tylko wskazywały informacje, które na tych dokumentach mają się znaleźć ale bez określania wzoru urzędowego. Obok tego cała dokumentacja ma być elektroniczna. Elektroniczne także mają być deklaracje podatku akcyzowego. Obecnie oś sporu dotyczy ustalenia dogodnego dla branży okresu przejściowego, po którym tak deklaracje jak i ewidencje zostaną przeniesione do baz elektronicznych.

Zmian może być więcej – wszystkie o tym samym celu uszczelnienie systemu podatkowego. Należy też obserwować, bo co prawda może nie ziścić się koszmar o podwyżce akcyzy, ale rząd usilnie pracuje nad szeregiem podatków sektorowych, nie jest wykluczone, że któryś z nich uderzy w piwowarstwo.

Projekt dostępny pod tym linkiem

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.