BrowaryInne

Sześć obowiązków o których istnieniu przedsiębiorcy zapominają

Sześć obowiązków o których istnieniu przedsiębiorcy zapominają

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to zawód podwyższonego ryzyka, przypominający pracę sapera. Nigdy nie jest pewne, gdzie ustawodawca zastawił pułapkę na przedsiębiorców. Fakty są takie, że przy obecnej podaży prawa nawet prawnicy nie są w stanie być na bieżąco z wszystkimi zmianami w prawie. Dlatego dzisiaj o sześciu obowiązkach o których istnieniu przedsiębiorcy często zapominają, a które mogą mieć dla nich przykre konsekwencje.

  1. Posługiwanie się numerem wpisu do Bazy Danych o Odpadach na dokumentach handlowych;

Dość powszechna jest świadomość wpisu do rejestru BDO. Mało kto wie, że jest także obowiązek posługiwania się tym numerem na dokumentach handlowych (paragony, faktury, umowy). Brak posługiwania się tym numerem to kara administracyjna od 5 tys. do 1 miliona złotych.

  1. Obowiązek uiszczania opłaty produktowej

Art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stanowi, że: „wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany zapewniać odzysk, w tym recykling odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty (…)”.

Przedsiębiorstwo, które to wprowadza na rynek produkty w opakowaniach ma obowiązek zapewnić w pierwszej kolejności odzysk i recykling określonej ilości opakowań. Jeżeli zaś nie osiągnie wymaganych limitów odzysku i recyklingu, powstaje po jej stronie obowiązek uiszczenia opłaty produktowej.

  1. Obowiązek weryfikowania numeru rachunku kontrahenta na tzw. białej liście

Od 1 stycznia 2020 r., zapłata kontrahentowi kwoty powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie (białej liście) uniemożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie, skutkiem jest też ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od tej transakcji.

  1. Uiszczanie opłat od reklamy napojów alkoholowych

W ustawie o wychowaniu w trzeźwości istnieje obowiązek uiszczania opłaty za świadczenie usług reklamy i promocji napojów alkoholowych. Za reklamę i promocje uznawane jest samo eksponowanie logotypów browarów np. na parasolach, szklankach, nalewakach czy podkładkach. Szczególnie restauracje i bary mogą się liczyć z obowiązkiem zapłaty tej opłaty.

  1. Obowiązek wdrożenia HACCP (Systemu Analizy Kontroli i Krytycznych Punktów Kontroli)

Czym jest HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points System)? Po polsku tu po prostu analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli – postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością. Takie HACCP jest podstawowym dokumentem w każdym zakładzie produkującym żywność. Brak wdrożenia i stosowania HACCP zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia podlega karze grzywny.

  1. Obowiązki związane z towarami paczkowanymi

Wszyscy wprowadzający towary w opakowaniach  m.in. paczkujący, zlecający paczkowanie, paczkujący na zlecenie i importerzy towarów paczkowanych muszą dokonać rejestracji tego faktu. Wszystkie te podmioty podlegają, obok obowiązkowej rejestracji, obowiązkowi zgłoszenia rozpoczęcia paczkowania produktów. Należy ten fakt zgłosić do Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar nie później niż w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia paczkowania produktów. Brak wykonania obowiązku grozi karą 3000 złotych.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.