Tego lata bez piwa w plenerze

Zbliżający się sezon wakacyjny to dobry moment żeby przypomnieć, że od ponad dwóch miesięcy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych w Polsce stało się prawnie zabronione. 

Dnia 9 marca 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jej konsekwencją jest wprowadzenie ogólnopolskiego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych i odebranie gminom prawa do decydowania gdzie takie spożywanie jest zabronione. W związku z czym od marca wszystkie uchwały straciły swoją moc, a oznacza to że jeśli w waszym mieście Rada Gminy/Miasta nie uchwaliła, że na danym obszarze można legalnie alkohol spożywać, to znaczy to że spożywać nie można i już.

Lasy, parki, bulwary, plaże – tam legalnie się piwa nie napijesz. Wszystko się od marca zmieniło.
Czemu w ogóle o tym piszę? Bo sam widziałem skalę nieświadomości – mnóstwo osób z piwem na krakowskich bulwarach, mnóstwo zdjęć na instagramie i facebooku, gdzie ludzie chwalą się degustacjami na łonie natury. Zakładam, że wynika to z pewnej nieświadomości, stąd przypominam – tego lata piwo w plenerze jest nielegalne.
Wiem, że jest to zmiana uderzająca osoby, które zawsze spożywały alkohol w sposób kulturalny i spokojny, ale jedyną opcją by legalnie pić piwko “pod chmurką” jest obecnie wprowadzenie stosownej uchwały w swoim mieście.
Jeśli zależy wam na legalnym spożywaniu alkoholu w waszych ulubionych miejscówkach – weźcie sprawy w swoje ręce i lobbujcie u radnych o zmianę prawa lokalnego. Taką uchwałę przyjęto już w Warszawie, czemu inne miasta nie miałyby iść tą samą drogą?
To od was – mieszkańców – zależy, czy i gdzie będą utworzone strefy legalnego spożywania. Na dobrą wolę władzy nie ma co liczyć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.