Inne

Podsumowanie 2017 roku – cz. 2 – prawo

Podsumowanie 2017 roku – cz. 2 – prawo

Czas na drugą część podsumowania 2017 roku, tym razem o zmianach w prawie. 

Rok 2017 był niezwykle intensywnym okresem jeśli chodzi o zmiany w tzw. prawie alkoholowym.

Początek roku to przede wszystkim reforma administracji skarbowej i powstanie Krajowej Administracji Skarbowej. Nowy Organ rodził się w bólach , początkowo panował chaos. Niemniej teraz wszystko zaczyna wracać na własne tory.

Rok 2017 był także rokiem ugruntowania w orzecznictwie, że nie wolno sprzedawać piwa na odległość np. poprzez Internet. Argumentacja Sądów była prosta, do zawarcia umowy sprzedaży dochodzi w miejscu wydania napoju alkoholowego, a że zezwolenie jest na konkretny punkt to tylko tam legalnie można sprzedawać alkohol. Sklepy podjęły walkę i wypracowały model, który umożliwia sprzedaż on-line zgodnie z prawem. Zobaczymy na jak długo.

W 2017 mieliśmy też do czynienia z pierwszą samoregulacją browarów, które stworzył Kodeks Dobrego Piwa. http://www.browaryregionalne.pl/category/kodeks-dobrego-piwa/

Pod sam koniec browary rzemieślnicze z dolnego śląska stworzyły swoje stowarzyszenie. Godna pochwały inicjatywa!

Na pewno warto zwrócić uwagę na wyroki dot. reklamy alkoholu w witrynie sklepowej. Stanowisko to jest przykładem twardego kursu w stosunku do reklamy alkoholu.

Na sam koniec warto zwrócić uwagę, ile zmian w prawie proponowano na przestrzeni jednego roku:

  • wprowadzenie kary ograniczenia wolności za spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Projekt, m.in. po mojej interwencji umarł śmiercią naturalną;
  • zerowa stawka akcyzy na cydr, nie mam wiedzy czy od zapowiedzi Ministerstwa Finansów do wprowadzenia w życie wykonano choć jeden krok;
  • zmiana w uldze w akcyzie dla browarów produkujących do 200 tys. hl rocznie, projekt póki co utknął na etapie konsultacji społecznych;
  • zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości – poselski projekt, który wprowadza m.in. możliwość wprowadzenia nocnej prohibicji, ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu do 4,5% i piwa czy zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Póki co utknął w Senacie.
  • zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości – projekt Ministerstwa Zdrowia, który ogranicza reklamę napojów alkoholowych. Póki co nie został poddany pod głosowanie.
  • zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – utrudnienie uzyskiwania warunków zabudowy. Póki co ustawa nie została uchwalona.

Co tu dużo pisać. Działo się, mimo że większość przepisów póki co utknęła w maszynce legislacyjnej, to w porównaniu z 2016 roku mieliśmy wyjątkowo duże zainteresowanie prawem alkoholowym. Tendencja jest raczej mało pozytywna, kolejne ograniczenia w zakresie sprzedaży, reklamy i promocji. Brak jakichkolwiek zmian w uproszczeniu procedur akcyzowych. Jedynym pozytywem jest obniżenie akcyzy, choć i tutaj zmiany bardziej odczują większe, niż mniejsze browary. Na głosy o uproszczenie procedur otwierania browaru i rozliczania akcyzy rządzący pozostają głusi.

Moim zdaniem 2018 rok może być bardzo podobny do 2017. Najważniejsze jednak będzie to jak nowe przepisy uderzą w branżę i w jakich nastrojach będziemy za równy rok.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.