O browarach przez statystykę

Dziś jedna duża ciekawostka prosto z Głównego Urzędu Statystycznego. Oczywiście skupiłem się wyłącznie na browarach i na tym w jakiej formie najczęściej działalność gospodarczą prowadzą. 

Z informacji wynika, że aż 298 przedsiębiorstw w Polsce w PKD ma wpisaną wartość 11.05.Z – produkcja piwa. Nie oznacza to, że mam 298 browarów. Oznacza to, że 298 przedsiębiorstw jako przedmiot działalności deklaruje produkcję piwa. Ile realnie jest browarami nie wiemy, nie wiem też ile z nich jest browarami kontraktowymi, a ile fizycznymi. Na te pytania za to odpowie piwny rocznik statystyczny czyli Piwna Zwrotnica – klik.

 Z tych 298 przedsiębiorstw – 75 – to jednoosobowi przedsiębiorcy, a aż 223 – to osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne (np. spółki). Dominuje więc prowadzenie działalności nie solo, a ze wspólnikami.

Mamy jeden browar z udziałem Państwowych Osób Prawnych (ciekawy jestem który, ma ktoś o tym informacje?), 12 – o własności zagranicznej (12 przedsiębiorstw) oraz 10 o własności mieszanej w sektorze prywatnym z przewagą własności zagranicznej.

 

Jakie formy prowadzenia działalności gospodarczej wybiera się w przypadku browarów? Zaskoczenia nie ma, króluje sp. z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – 75
spółki cywilne – 19
spółki akcyjne – 22
spółki  z ograniczoną odpowiedzialnością – 155
spółki jawne 5
spółki komandytowe 17
spółki komandytowo akcyjne 2
spółdzielnie 2

Teraz czas na statystykę, w którym województwie mamy największa ilość browarów. Zaskoczenia nie ma – w Mazowieckim. Ale na brawa zasługuje Śląsk z aż 42 browarami!

dolnośląskie – 37
kujawsko – pomorskie – 10
lubelskie – 14
lubuskie – 7
łódzkie – 13
małopolskie – 20
mazowieckie – 50
opolskie – 6
podkarpackie – 8
podlaskie – 10
pomorskie – 24
śląskie – 42
świętokrzyskie – 4
warmińsko-mazurskie – 19
wielkopolskie – 33
zachodniopomorskie – 10

Zatrudnienie w browarach wygląda tak, jak widać na tabelce. Aż 253/298 browarów zatrudnia poniżej 10 osób. Zaledwie 4 browary zatrudniają powyżej 250 osób.

 

 

Źródło: Kwartalna informacja o podmiotach gospodarki narodowej w rejestrze REGON deklarujących prowadzenie działalności – Tablice dotyczące podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w rejestrze REGON deklarujących prowadzenie działalności według stanu na 30  VI 2017 r.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.