Browary

O browarach przez statystykę

O browarach przez statystykę

Dziś jedna duża ciekawostka prosto z Głównego Urzędu Statystycznego. Oczywiście skupiłem się wyłącznie na browarach i na tym w jakiej formie najczęściej działalność gospodarczą prowadzą. 

Z informacji wynika, że aż 298 przedsiębiorstw w Polsce w PKD ma wpisaną wartość 11.05.Z – produkcja piwa. Nie oznacza to, że mam 298 browarów. Oznacza to, że 298 przedsiębiorstw jako przedmiot działalności deklaruje produkcję piwa. Ile realnie jest browarami nie wiemy, nie wiem też ile z nich jest browarami kontraktowymi, a ile fizycznymi. Na te pytania za to odpowie piwny rocznik statystyczny czyli Piwna Zwrotnica – klik.

 Z tych 298 przedsiębiorstw – 75 – to jednoosobowi przedsiębiorcy, a aż 223 – to osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne (np. spółki). Dominuje więc prowadzenie działalności nie solo, a ze wspólnikami.

Mamy jeden browar z udziałem Państwowych Osób Prawnych (ciekawy jestem który, ma ktoś o tym informacje?), 12 – o własności zagranicznej (12 przedsiębiorstw) oraz 10 o własności mieszanej w sektorze prywatnym z przewagą własności zagranicznej.

 

Jakie formy prowadzenia działalności gospodarczej wybiera się w przypadku browarów? Zaskoczenia nie ma, króluje sp. z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – 75
spółki cywilne – 19
spółki akcyjne – 22
spółki  z ograniczoną odpowiedzialnością – 155
spółki jawne 5
spółki komandytowe 17
spółki komandytowo akcyjne 2
spółdzielnie 2

Teraz czas na statystykę, w którym województwie mamy największa ilość browarów. Zaskoczenia nie ma – w Mazowieckim. Ale na brawa zasługuje Śląsk z aż 42 browarami!

dolnośląskie – 37
kujawsko – pomorskie – 10
lubelskie – 14
lubuskie – 7
łódzkie – 13
małopolskie – 20
mazowieckie – 50
opolskie – 6
podkarpackie – 8
podlaskie – 10
pomorskie – 24
śląskie – 42
świętokrzyskie – 4
warmińsko-mazurskie – 19
wielkopolskie – 33
zachodniopomorskie – 10

Zatrudnienie w browarach wygląda tak, jak widać na tabelce. Aż 253/298 browarów zatrudnia poniżej 10 osób. Zaledwie 4 browary zatrudniają powyżej 250 osób.

 

 

Źródło: Kwartalna informacja o podmiotach gospodarki narodowej w rejestrze REGON deklarujących prowadzenie działalności – Tablice dotyczące podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w rejestrze REGON deklarujących prowadzenie działalności według stanu na 30  VI 2017 r.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.