Skip to main content

Alkohol na imprezach masowych

Czemu na niektórych imprezach masowych możemy się piwa napić, a na innych nie? Dziś zapraszam do lektury wpisu poświęconego sprzedaży alkoholu według ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

W kwestii definicji imprezy masowej zatrzymajmy się na określeniu, że impreza masowa jest to impreza masowa artystyczno-rozrywkowa, masowa impreza sportowa, w tym mecz piłki nożnej. Szczegółowe definicje znajdziemy w ustawie – przytaczanie ich w tym miejscu doprowadziłoby do epidemii śpiączki wśród czytelników. Kto nie może wytrzymać i koniecznie chce poznać co ustawa uznaje za masową imprezę sportową, odsyłam do ustawy.

W sytuacji gdy mowa o imprezie masowej podwyższonego ryzyka mamy na względzie imprezę masową, w czasie której, zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi zachowania osób uczestniczących, istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji.

Tyle definicji powinno nam wystarczyć by zrozumieć art. 8a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. A przepis ten stanowi, iż:

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu.

Ustawodawca tutaj postanowił na chwilę zapomnieć o istnieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przyjętych tam kategorii napojów alkoholowych. Gwoli przypomnienia w/w. wskazuję na 3 zasadnicze kategorie:

o 4,5% zawartości alkoholu oraz piwo;
 powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
 powyżej 18% zawartości alkoholu.

Ustawodawca wymyślił sobie osobną kategorię napojów alkoholowych do 3,5% alkoholu. W ogóle to się nie zgadza z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, ale jak widać chaos pojęciowy to znak rozpoznawczy ustawodawcy.

Dalej ustawa stwierdza, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych mogą odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych oraz może być prowadzona wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie, o którym mowa w art. 181 ust. 4 ustawy  o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Finalnie mamy stwierdzone, że niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych w twardych opakowaniach, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Chodzi o to, by butelka po piwie nie stała się bronią obuchowo- tnącą. Całkowicie zrozumiałe.

W zasadzie to tyle – zaledwie jeden przepis ustawy. Na imprezach masowych można więc co do zasady sprzedawać alkohol, ale tylko o zawartości alkoholu do 3,5% i tylko w opakowaniach plastikowych.  Sprzedawać alkohol można tylko na miejscu, bowiem ustawa w art. 8 ust. 2 zabrania wnoszenia napojów alkoholowych przez uczestników imprezy masowej.

Gdy impreza ma charakter imprezy masowej podwyższonego ryzyka (derby etc.) nie będzie możliwe prowadzenie sprzedaży alkoholu. Nawet do 3,5% alkoholu.

 

One thought to “Alkohol na imprezach masowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *