Piwo pod chmurką

Piwo pod chmurką: Parki narodowe i krajobrazowe

Piwo pod chmurką: Parki narodowe i krajobrazowe

Ostatnie tygodnie astronomicznego lata wielu wykorzystuje na wycieczki piesze czy rowerowe. Często celem takich wycieczek są parki narodowe i parki krajobrazowe. Wielu turystom w trakcie takich wycieczek towarzyszy piwo, pojawia się jednak pytanie czy jednak spożywanie alkoholu w miejscach ochrony przyrody jest legalne?

 

Parki Narodowe i Parki Krajobrazowe są regulowane w ustawie o ochronie przyrody, która to wskazuje precyzyjnie co jest zabronione w parku narodowy i co może być zabronione w parku krajobrazowym. Przykładowo wprost wskazane jest tam, iż zabronione jest palenie wyrobów tytoniowych. Co interesujące w żadnym z artykułów nie jest wskazane, by na terenie parków było zabronione spożywanie napojów alkoholowych. W środowisku pojawiają się głosy, że zakaz spożywania alkoholu w parkach narodowych i krajobrazowych wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która mówi o zakazie spożywania na ulicach, parkach i placach. Jednak moim zdaniem jest to argumentacja za daleko idąca. Park w rozumieniu ustawy alkoholowej, a park narodowy i krajobrazowy z ustawy o ochronie przyrody to całkowicie inne pojęcia. Toteż uważam, że nie ma podstaw do korzystania z ustawy o wychowaniu w trzeźwości w odniesieniu do parków narodowych.

Po drugie często spotykamy się, że regulaminy parków taki zakaz wprowadzają (kto nie widział znaku przekreślonej butelki przed wejściem do parku?). Z tym, że moim zdaniem władze parków takiej władzy nie mają, bo ustawa o ochronie przyrody nigdzie nie deleguje na władze parków prawa do tworzenia takich przepisów. Jest to swojego rodzaju samowola. Nie jest także możliwe podciąganie w/w. regulaminów jako aktów wydawanych na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Tamta delegacja dotyczy przepisów tworzonych przez władze gminne, nie władze parków.

Toteż, co pewnie wiele osób zdziwi, należy uznać że spożywać alkohol w parkach narodowych i krajobrazowych wolno. Jest to z pewnością przeoczenie ustawodawcy, a nie celowe działanie. Niemniej moim zdaniem na podstawie aktualnego stanu prawnego nie jest możliwe uznanie, że alkoholu w parkach narodowych spożywać nie można. Pomimo wszystko warto to jednak czynić z umiarem i zachowaniem zdrowego rozsądku.

 

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.