Browary

Konsultacje w sprawie akcyzy – raport

Jakiś czas temu informowałem, nawet gorąco zachęcałem do udziału w konsultacjach prowadzonych przez Komisję Europejską, które to miały na celu ocenę dotychczasowego funkcjonowania dyrektywy nr 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych. W tym tygodniu KE zamieściła na swoich stronach obszerne (nawet bardzo) podsumowanie tych konsultacji. Ja postaram się przytoczyć tylko co ważniejsze konkluzje.

Przypomnę, że akcyza jest regulowana na poziomie prawa UE. Co oznacza, że regulacje krajowe muszą być dostosowane możliwie najściślej do prawa UE. Stąd też kształt regulacji dyrektywy dla polskich podatników jest niezwykle ważny.

Z informacji zamieszczonych przez KE wynika, że ankietę udostępnioną przez Komisję wypełniły m.in. Browar Kormoran, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich, Opolski oddział terenowy PSPD, a pisemne wyjaśnienia złożyła m.in. Polska Rada Winiarstwa. Nie jest to wynik zły, ale na pewno głos polskiego przemysłu alkoholowego powinien być mocniej słyszany w UE. Wszak jesteśmy jednym z większych producentów i konsumentów piwa na świecie. Brak podmiotu zrzeszającego browary restauracyjne, kontraktowe i rzemieślnicze rzuca się w tej sytuacji aż nadto w oczy. Z pewnością istnienie takiego stowarzyszenia pomogłoby w przedstawieniu spójnego i wspólnego głosu na forum europejskim. Tak w opinii komisji polskie piwowarstwo ogranicza się do browarów przemysłowych, regionalnych oraz piwowarów domowych. Myślę, że jest to jakiś wniosek na przyszłość i przy kolejnej okazji małe browary zajmą wspólne stanowisko.

Przejdę jednak do meritum. Do ciekawych wniosków jakie przedstawiła Komisja Europejska po przeprowadzeniu konsultacji na pewno należą następujące tezy:

  1. preferencyjne stawki akcyzy dla małych browarów nie wpłynęły negatywnie na konkurencję i rynek, KE rozważa możliwość rozszerzenia preferencyjnych stawek akcyzy także na inne napoje alkoholowe;
  2. KE nie doszukała się negatywnych konsekwencji pozwolenia na domową produkcję napojów alkoholowych (w tym piwa). Możliwe jest nawet rozszerzenie zakresu domowego wyrobu – kwestia ta zostanie poddana jednak dalszym analizom.
  3. Komisja dostrzegła problem i odmienną wykładnię ustalania podstawy akcyzy od stopni plato gotowego produktu w przypadku piwa w wielu państwach członkowskich. W tym miejscu KE zaleca reagowanie prawem „miękkim” tj. poprzez wytyczne wskazujące właściwy kierunek interpretacji. Główny problem jaki widzi KE jest dodawanie cukrów po zatrzymaniu fermentacji i sprzeczność, jak w takim przypadku obliczać stopnie Plato.
  4. Komisja raczej negatywnie odniosła się do pomysłów mających na celu uprzywilejowane opodatkowania napojów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu. Przewidywane są jednak pogłębione analizy w tym zakresie.

Ponadto KE zwróciła uwagę na następujące problemy:

  1. te same (lub podobne) produkty są traktowane odmiennie dla celów podatku akcyzowego w różnych państwach członkowskich
  2. niektóre produkty uważane za “trudne do sklasyfikowania” doprowadzają do nadużyć w zakresie akcyzy, powodując zakłócenia konkurencji i utraty przychodów.
  3. niespójność między Nomenklaturą Scaloną (CN) i klasyfikacją akcyzową tworzą trudności i niejasności dotyczących klasyfikacji akcyzy na niektóre produkty .
  4. państwa członkowskie nie są w stanie stosować obniżonych stawek dla małych producentów dla wszystkich rodzajów napojów alkoholowych;

To jest tylko krótki wycinek tego co stworzyła KE. Sam dokument ewaluacyjny ma blisko 150 stron, a do tego dochodzą jeszcze podsumowania wykonawcze, załączniki, wyniki ankiet, stanowiska pisemne etc.

Z tego wszystkiego jednak można wywnioskować, że nie należy spodziewać się jakiś rewolucyjnych zmian na gruncie podatku akcyzowego. KE nie przewiduje także zaostrzenia przepisów, a wręcz przeciwnie w kilku przypadkach zamierza wyjść na przeciw oczekiwaniom producentów. Także piwowarzy domowi nie mają powodów do obaw. Konsultacje więc nie przyniosły więc szans na większe zmiany, aczkolwiek dają także pogląd na aktualne zapatrywanie organów UE na kwestie dot. alkoholu.

Dla zainteresowanych całością zamieszczam instrukcję jak dotrzeć do raportu. Ostrzegam nie jest to intuicyjne 🙂

Wchodzimy pod ten link następnie po lewej wybieramy „Wybierz Kategorie”, dalej „European Comission”, kolejno „Taxation and Customs Union” a finalnie z listy wybieramy „EXCISE DUTY – Policy developments – Alcohol.”. Tam w zakładce „Biblioteka” mamy dostęp do wszystkich plików.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.