BrowaryHandel piwem

Akcyza: Konsultacje Komisji Europejskiej

UNIA konsultacjePodatki. To jeden z tych tematów, który nieodłącznie związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla całej branży piwowarskiej jednym z najważniejszych podatków jest akcyza. Nadchodzi jednak czas, kiedy obecne regulacje dotyczące tego podatku maja być przemodelowane.

Co do zasady politykę podatkową kształtują we własnym zakresie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jednak w przypadku niektórych podatków, takich jak VAT czy właśnie podatku akcyzowego Unia Europejska, aby uniknąć zakłóceń konkurencji między poszczególnymi krajami UE, wprowadza przepisy harmonizujące podatki, wydając w tym celu kolejne dyrektywy. Przykładem o którym na pewno wszyscy słyszeli jest stawka minimalna podatku VAT na terenie UE, która w latach 2011-2015 wynosi 15%.

Zdaniem Komisji Europejskiej dotychczas obowiązujące reguły zawarte w dyrektywie 92/83/EEC z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych całkowicie nie spełniają swojej roli. Krótko mówiąc – Komisja uznała, że rynek i obrót wyprzedził regulacje dyrektywy, która po blisko 23 latach obowiązywania powoli staje się nieprzystającą do galopującego rynku. Dyrektywa ta dla branży piwnej ma zasadnicze znaczenie bowiem kształtuje m.in. definicję piwa, sposoby ustalania podatku akcyzowego od piwa, czy preferencyjne stawki dla małych browarów (o czym pisałem już uprzednio).

W związku z tym Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć konsultacje społeczne w kwestii kształtu nowej dyrektywy. Zwykle kiedy Komisja Europejska zaczyna pracować nad nowym projektem dyrektywy, czy też innego aktu prawnego otwiera konsultacje społeczne na ten temat. Dzięki temu osoby prywatne, przedsiębiorstwa i inne zainteresowane organizacje mogą pomóc w kształtowaniu projektu, zanim trafi on na właściwą ścieżkę legislacyjną.

W ty miejscu przechodzimy do sedna sprawy. Pod tym linkiem każdy zainteresowany może wyrazić swoją opinię na temat modelu podatku akcyzowego. Czas na konsultacje został wyznaczony do 27 listopada 2015 roku. Warto skorzystać z możliwości stworzonej przez Komisję Europejską i wyrazić swoje zdanie. Jeden głos wiele nie zmieni, ale głos całej branży może zostać usłyszany w Brukseli. Dlatego warto wypełnić kwestionariusz i zachęcić do tego każdego kto jest zainteresowany kształtowaniem podatku akcyzowego.

Choć ostatni głos i tak należeć będzie do biurokratów z Brukseli to jednak warto wyrazić swoje zdanie.

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.