Archwialne

Piwo pod chmurką: Łódź

Piwo pod chmurką: Łódź

Czytelnicy bloga zdecydowali, iż kolejny wpis z cyklu “Piwo pod chmurką” dotyczyć będzie Łodzi. Zachęcam więc do sprawdzenia, gdzie w  legalnie można napić się ulubionego piwa w Łodzi. Zachęcam także do składania propozycji, które miasto na być jako następnie ma zostać prześwietlone pod kątem picia pod chmurką. Propozycje proszę wpisywać w komentarzach pod wpisem, a także na fanpage’u Browar Paragraf na Facebooku.

Na sam początek powtórzę to co napisałem czy okazji wpisu o Krakowie.

Art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zgodnie z tym przepisem zabrania się spożywania napojów alkoholowych w:

 • na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
 • na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
 • w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
 • w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
 • w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych;
 • w ośrodkach szkoleniowych (dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu).
 • w domach wypoczynkowych. (dotyczy tylko alkoholi powyżej 18 % zawartości alkoholu);
 •  na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
 • na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów;

Podobnie jak Kraków, tak i Łódź wydała przepisy miejscowe uszczegóławiające powyższe zapisy. Z informacji uzyskanej od Urzędu Miasta Łodzi wiem, że nadal obowiązuje Uchwała NR XLVII/985/2000 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 18 października 2000 r. w sprawie wprowadzenia zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonych obszarach miasta Łodzi.

Zgodnie z tą uchwałą zakazane jest spożywanie alkoholu w następujących miejscach:

 • ul. Piotrkowska wraz z przylegającymi podwórkami na odcinku od al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do pl. Wolności,
 • pl. Wolności wraz z przylegającymi podwórkami,
 • al. ZHP,
 • al. Jana Józewskiego,
 • al. Leona Schillera,
 • al. Artura Rubinsteina.

Co by tu nie mówić, wprowadzanie w uchwale zakazu spożywania na ulicach, na których zabronione jest spożywanie już na mocy ustawy większego sensu nie ma. Warto zauważyć, że jeżeli chodzi o ul. Piotrowską oraz pl. Wolności to zakaz dotyczy także przylegających podwórek. Uciekanie z piwkiem na podwórko raczej nikomu nie pomoże.

Ważna jest jednak kwestia parków, gdzie z mocy ustawy jest zabronione spożywanie alkoholu. W Łodzi terenów zielonych jest pod dostatkiem, ale zakaz dotyczyć będzie wyłącznie parków. Uchwała nie rozciąga się na bulwary, lasy czy inne tereny zielone. Wykaz co jest parkiem w Łodzi, a co nie znajdziemy tutaj.

Wygląda na to, że przykładowo położony na północy Łodzi las Łagiewnicki nie jest miejscem objętym zakazem spożywania alkoholu. Wykaz lasów komunalnych w Łodzi znajdziemy tu.

Po dwóch wpisach od razu widać, że w lepszej sytuacji są mieszkańcy Łodzi, którym znacznie łatwiej będzie znaleźć miejsce gdzie nie ma zakazu spożywania alkoholu. Jak jest w innych miastach? To już w kolejnych wpisach!

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.