Nazywam się Dawid Siedlecki i jestem radcą prawnym zajmującym się prawnymi aspektami branży alkoholowej. Jest to stosunkowo młoda dziedzina prawa, która nabrała znaczenia dopiero wraz z rozwojem rzemieślniczej produkcji napojów alkoholowych. Wcześniej zajmowały się tym nieliczne jednostki pracujące w nielicznych koncernach alkoholowych.

W moim przypadku wszystko zaczęło się w 2014 roku gdy dostałem od mojej obecnej żony zestaw do warzenia piwa. Był to też czas, gdy zainteresowałem się piwem rzemieślniczym i odkryłem, że to prężnie rosnący nurt. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem przeze mnie aplikacji radcowskiej. Z połączenia ówczesnej pasji do piwa z prawem powstał pomysł na browarparagraf.com – czyli blog traktujący o prawnych aspektach związanych z produkcją piwa. W zasadzie nie miałem pomysłu, w jakim kierunku ma iść blog, ale ówcześnie takie prawnicze blogi wyrastały jak premiery piw w tamtej dekadzie.

Okazało się, że tematyka przyciągnęła licznych zainteresowanych, a blog okazał się niemałym sukcesem. Regularne tworzenie treści i aktywność w mediach społecznościowych przyniosły efekty. Z czasem zawiłościami prawa alkoholowego dzieliłem się z innymi. Z swoimi prelekcjami byłem na największych piwnych festiwalach w Polsce (Beerweek Festival, Silesia Beer Fest, Warszawski Festiwal Piwa, Festiwal Piwowarów Domowych), a z czasem także na branżowych spotkaniach i konferencjach (Krafty a Paragrafy, Pomorskie Spotkania Piwowarów, Jesienne Spotkania Piwowarów). Teraz częściej mnie można spotkać na branżowych spotkaniach. Na piwnych festiwalach bywam już tylko cywilnie. 

Źródło: kierunekspozywczy.pl

Pod koniec 2017 roku nawiązałem – trwającą do dziś – współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie prowadzę zajęcia z prawa alkoholowego dla słuchaczy studiów podyplomowych “Dyplomowany piwowar”, a od 2020 roku także na studiach inżynierskich na kierunku “Browarnictwo i Słodownictwo”. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem, a wielu byłych słuchaczy wraca do mnie już jako klienci.

Przez lata swoją wiedzą wspierałem także Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, m.in. w okresie organizacji pierwszego Festiwalu Piwowarów Domowych, czy pewnych zmian organizacyjnych. Okazjonalnie doradzam Polskiemu Stowarzyszeniu Browarów Rzemieślniczych. 

Najważniejsze jednak, że po uzyskaniu tytułu zawodowego radcy prawnego (2018 rok) z pełną energią ruszyłem z pomocą prawną dla browarów w całej Polsce w ramach swojej własnej praktyki zawodowej. Browarom pomagam w zakresie inwestycji, prawa akcyzowego czy audytu prawnego ich etykiet. Jako, że jestem radcą prawnym to także w imieniu browarów prowadzę postępowania – w tym postępowania podatkowe, czy administracyjne. Lata praktyki pozwalają mi doradzać nad docelowym modelem browaru, czy uzyskaniem odpowiednich decyzji czy interpretacji podatkowych.

Obok działalności prawniczej można mnie spotkać także w mediach. Od kilku lat regularnie moje teksty znajdziecie w kwartalniku “Piwowar” wydawanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych oraz od 2022 roku w “Kwartalniku Spożywczym”.  Wiele razy zabierałem głos jako ekspert w różnych mediach tradycyjnych (gazeta, radio) jak i w mediach Internetowych.

Prawo alkoholowe okazało się branżą z dużym zapotrzebowaniem na profesjonalne i wyspecjalizowane usługi prawne – stąd moimi klientami nie są tylko browary, ale właściwie wszelkie przedsiębiorstwa związane z alkoholem. Nie bez przyczyny jest fakt, że lata mojej aktywności to wielkie zmiany w prawie alkoholowym wprowadzane przez władzę ustawodawczą. Obecnie bez fachowej pomocy w zakresie prawa trudno prowadzić działalność w zakresie prowadzenia działalności związanej z alkoholem.

Czemu warto mi zaufać? Poza tym, że jestem jednym z nielicznych prawników zajmujących się prawem alkoholowym to jestem także radcą prawnym. Oznacza to, że jestem profesjonalnym pełnomocnikiem z pełnym spektrum uprawnień.