Nazywam się Dawid Siedlecki i jestem radcą prawnym zajmującym się prawnymi aspektami branży alkoholowej. Jest to stosunkowo młoda dziedzina prawa, która nabrała znaczenia dopiero wraz z rozwojem rzemieślniczej produkcji napojów alkoholowych. Wcześniej zajmowały się tym nieliczne jednostki pracujące w nielicznych koncernach alkoholowych.
W moim przypadku wszystko zaczęło się w 2014 roku gdy dostałem od mojej obecnej żony zestaw do warzenia piwa. Był to też czas, gdy zainteresowałem się piwem rzemieślniczym i odkryłem, że to prężnie rosnący nurt. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem przeze mnie aplikacji radcowskiej. Z połączenia ówczesnej pasji do piwa z prawem powstał pomysł na browarparagraf.com – czyli blog traktujący o prawnych aspektach związanych z produkcją piwa. W zasadzie nie miałem pomysłu, w jakim kierunku ma iść blog, ale ówcześnie takie prawnicze blogi wyrastały jak premiery piw w tamtej dekadzie.
Okazało się, że tematyka przyciągnęła licznych zainteresowanych, a blog okazał się niemałym sukcesem. Regularne tworzenie treści i aktywność w mediach społecznościowych przyniosły efekty. Z czasem zawiłościami prawa alkoholowego dzieliłem się z innymi. Z swoimi prelekcjami byłem na największych piwnych festiwalach w Polsce (Beerweek Festival, Silesia Beer Fest, Warszawski Festiwal Piwa, Festiwal Piwowarów Domowych), a z czasem także na branżowych spotkaniach i konferencjach (Krafty a Paragrafy, Pomorskie Spotkania Piwowarów, Jesienne Spotkania Piwowarów, Sympozjum Piwowarów Zawodowych). Teraz częściej mnie można spotkać na branżowych spotkaniach. Na piwnych festiwalach bywam już tylko cywilnie.
Pod koniec 2017 roku nawiązałem – trwającą do dziś – współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie prowadzę zajęcia z prawa alkoholowego dla słuchaczy studiów podyplomowych “Dyplomowany piwowar”, a od 2020 roku także na studiach inżynierskich na kierunku “Browarnictwo i Słodownictwo”. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem, a wielu byłych słuchaczy wraca do mnie już jako klienci.
Przez lata swoją wiedzą wspierałem także Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, m.in. w okresie organizacji pierwszego Festiwalu Piwowarów Domowych, czy pewnych zmian organizacyjnych. Okazjonalnie doradzam Polskiemu Stowarzyszeniu Browarów Rzemieślniczych.
Najważniejsze jednak, że po uzyskaniu tytułu zawodowego radcy prawnego (2018 rok) z pełną energią ruszyłem z pomocą prawną dla browarów w całej Polsce w ramach swojej własnej praktyki zawodowej realizowanej w ramach Siedlecki Kancelaria. Browarom pomagam w zakresie inwestycji, prawa akcyzowego czy audytu prawnego ich etykiet. Jako, że jestem radcą prawnym to także w imieniu browarów prowadzę postępowania – w tym postępowania podatkowe, czy administracyjne. Lata praktyki pozwalają mi doradzać nad docelowym modelem browaru, czy uzyskaniem odpowiednich decyzji czy interpretacji podatkowych. By usługi były jeszcze na lepszym poziomie cały czas się uczę i poszerzam swoja wiedzę – dlatego w 2024 roku ukończyłem studia podyplomowe w doradztwa podatkowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Obok działalności prawniczej można mnie spotkać także w mediach. Od kilku lat regularnie moje teksty znajdziecie w kwartalniku “Piwowar” wydawanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych oraz od 2022 roku w “Kwartalniku Spożywczym”. Wiele razy zabierałem głos jako ekspert w różnych mediach tradycyjnych (gazeta, radio) jak i w mediach Internetowych. Od 2024 roku publikuję także w “Przemyśle fermentacyjnym i owocowo-warzywnym”.
Prawo alkoholowe okazało się branżą z dużym zapotrzebowaniem na profesjonalne i wyspecjalizowane usługi prawne – stąd moimi klientami nie są tylko browary, ale właściwie wszelkie przedsiębiorstwa związane z alkoholem. Nie bez przyczyny jest fakt, że lata mojej aktywności to wielkie zmiany w prawie alkoholowym wprowadzane przez władzę ustawodawczą. Obecnie bez fachowej pomocy w zakresie prawa trudno prowadzić działalność w zakresie prowadzenia działalności związanej z alkoholem.
Czemu warto mi zaufać? Poza tym, że jestem jednym z nielicznych prawników zajmujących się prawem alkoholowym to jestem także radcą prawnym. Oznacza to, że jestem profesjonalnym pełnomocnikiem z pełnym spektrum uprawnień. Lista podmiotów, które mi zaufały pokazuję, że prawnoalkoholową drogę najlepiej pokonać ze mną u boku.