Browary

Będzie trudniej o uzyskanie warunków zabudowy

Będzie trudniej o uzyskanie warunków zabudowy

Władza wykonawcza nie próżnuje, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Projektowane tam zmiany są obszerne, ja się skupię wyłącznie nad jednym aspektem, potencjalnie istotnym dla osób które w przyszłości chciałyby wybudować własny browar rzemieślniczy.

Jeszcze niedawno pisałem dlaczego tak istotny dla otwierających browar są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Otwierasz browar? Zwróć uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Teraz miejscowe plany staną się jeszcze większą wartością dodaną, dla wybranej lokalizacji.

Obecnie w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor mógł wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po uzyskaniu decyzji miała ona charakter bezterminowy. Inwestor mógł w każdym czasie (o ile nie uchwalono w tym czasie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) na podstawie WZ ubiegać o pozwolenie na budowę. Tymczasem projekt ustawy przewiduje, że warunki zabudowy będą wydawane tylko na trzy lata.

To jednak nie jedyna zmian. Obecnie o wydanie warunków zabudowy dla danej nieruchomości mógł ubiegać się każdy. Częstą praktyką było, iż inwestor występował o warunki przez zakupem nieruchomości, aby dowiedzieć się czy na tym terenie będzie mógł zrealizować swoją inwestycję. Projektowane przepisy ograniczają krąg osób tylko do właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości. Co oznacza, że o ile dla danej nieruchomości nie ma planu miejscowego albo nie ustalimy z obecnym właścicielem by o WZ wystąpił, możemy mieć problem z zbadaniem, czy na tej nieruchomości będziemy mogli wybudować browar.

Z pewnością projektowane zmiany mają na celu uporządkowanie miast w sensie urbanistycznym. Niemniej dla inwestorów, którzy dopiero szukają działek budowlanych będzie to znaczne utrudnienie. Warto o tym wiedzieć planując budowę własnego browaru.

Całość projektu dostępna jest tutaj:

Udostępnij

O autorze

Radca Prawny zajmujący się zagadnieniami z prawa alkoholowego, prawa podatkowego z zakresu produkcji alkoholu, prawa własności intelektualnej. Autor tekstów popularyzujących wiedzę prawną, nauczyciel akademicki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.